Rok w którym zmieniły się mapy / Autorka : Danielle Binks / Wydawnictwo : Widnokrąg

Recenzja: Mateusz Bulak

Gdyby główna bohaterka miałaby narysować mapę swojej rodziny, czekałoby na nią nie lada wyzwanie. Biologicznego ojca nigdy nie poznała, a jej matka zmarła. Była wychowywana przez ojczyma i dziadka. Mówi się, że mapy czasem ulegają zmianom – to samo czeka mapę rodzinną Fredy, głównej bohaterki książki Danielle Binks Rok, w którym zmieniły się mapy.

Luca – ojczym dziewczynki – spodziewa się dziecka ze swoją nową dziewczyną Anniką, która ma już dziecko – syna o imieniu Sam. W życiu głównej bohaterki zapanował chaos. Czuje, że traci grunt pod nogami. Zastanawia się, jak Luca może nadal kochać swoją zmarłą żonę, skoro spodziewa się właśnie dziecka z inną kobietą.

Na szczęście dziewczynka ma bardzo mądrego dziadka Jeffa:

Fred, powinnaś wiedzieć, że bardzo łatwo jest być jednocześnie szczęśliwym i smutnym, można kochać dwie osoby naraz i bardzo za kimś tęsknić, nawet jeśli żyjesz bez nich.

Akcja książki rozgrywa się w 1999 roku w małym miasteczku w Australii. W tym czasie na terenie Jugosławii trwa zbrojny konflikt. W ramach akcji Safe Haven rząd Australii postanowił dać schronienie uciekającym przed wojną Kosowianom. Grupa uchodźców trafia do rządowej „bezpiecznej przystani” niedaleko Sorrento.

Niektórzy ludzie w mieście nie są przychylni nowym mieszkańcom. Inni zaś – jak rodzina Fred – bardzo angażują się w pomoc uchodźcom. Uczą się nawet kilku podstawowych zwrotów po albańsku. Ale to, co zaczyna się od kilku przyjaznych słów, wkrótce zmienia ich życie.

Chociaż akcja toczy się w przeszłości (nieco ponad 20 lat temu), czytelnicy z łatwością odniosą się do wielu motywów w całej książce. Wątek pomocy ludziom, którzy uciekają przed wojną, można odnieść do sytuacji, która toczy się obecnie wokół nas.

Fred jest bardzo sympatyczną bohaterką. Wykazuje inteligencję i współczucie znacznie przewyższające rówieśników. Nauczyciel, pan Khouri, to kolejna ciekawa postać, która udziela uczniom cennych nauk:

Można podążać za swoją ciekawością, nawet jeśli nie wiesz dokładnie, dokąd ona zaprowadzi – celem życia nie jest posiadanie wszystkich odpowiedzi, ale nieustanne zadawanie pytań.

Połączenie bardzo osobistej historii z wielkimi problemami społecznymi sprawia, że powieść obejmuje wiele obszarów, ale pozostaje wciągająca, autentyczna i pełna serca. Jest też w niej mnóstwo lekkich i zabawnych fragmentów, które starają się równoważyć poważny wątek – nie zapominajmy, że jest to książka dla młodszego czytelnika.

Przesłaniem skierowanym do młodych czytelników jest między innymi porada jednego z bohaterów, aby znaleźć swój kompas moralny, a następnie zaufać mu, gdyż pomoże im poruszać się po życiu i umożliwi im podejmowanie świadomych decyzji. A od rodziny Fred możemy nauczyć się współczucia i chęci niesienia pomocy, jakiej udzielają potrzebującym.

Kody QR odsyłają do strony, gdzie można odsłuchać wszystkie obcojęzyczne słowa pojawiające się w książce.