KULTURA ZŁOTEGO WIEKU
Interdyscyplinarne działania twórcze
Kultura Złotego Wieku to kolejny projekt realizowany przez Fundację Burza Mózgów. Jest to zespół interdyscyplinarnych aktywności edukacyjno-animacyjnych, które mają wspomagać lokalne społeczności gminy Niepołomice oraz powiatu wielickiego w twórczych działaniach.
Kultura Złotego Wieku podzielona jest na dwa komponenty, które wzajemnie się uzupełniają. Pierwszy z nich to działania animacyjne w przestrzeniach publicznych, placówkach oświatowych i muzealnych, które mają na celu wzmacnianie tożsamości, zwiększanie uczestnictwa w kulturze oraz obecności kultury w życiu społecznym na poziomie regionalnym, jednocześnie upowszechniając lokalne dziedzictwo historyczno-kulturowe.
Drugi komponent to działania online w formie edukacji historyczno-kulturowej, które składają się w zespół różnorakich, interaktywnych aktywności w sieci. Celem tego komponentu jest upowszechnianie polskiej historii i kultury w formie online, zwiększenie zainteresowania edukacją historyczną i kulturalną aktywnych zawodowo dorosłych, w tym szczególnie kadr kultury.
O projekcie
Projekt Kultura Złotego Wieku składa się z dwóch wzajemnie uzupełniających się komponentów przeznaczonych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Są to komponent online oraz komponent aktywności społecznych.
Działania online obejmują:
- scenariusze lekcji historycznych dla kadr kultury opracowane na podstawie kwerendy historycznej obok kontekstu historycznego reprezentującego odkrycia epoki, obyczaje, kulturę i postacie historyczne związane z regionem,
- wierszowane scenariusze teatralne przeznaczone dla kadr kultury do pracy z młodszą grupą wiekową,
- foto instruktaże warsztatów oparte o wydarzenia i postacie historyczne,
- educamenty do pobrania dla dzieci,
- wystawa online w formacie do wyświetlania na ekranie i druku wielkoformatowego do wykorzystania w placówkach oświatowych.
Działania dotyczące aktywności społecznych obejmują:
- warsztaty artystyczno-historyczne,
- interdyscyplinarna wystawa na Zamku w Niepołomicach prezentująca portrety postaci historycznych związanych z dworem królewskim. Na wystawę składa się kolekcja wielkoformatowych obrazów olejnych powstałych w 2018 roku, opublikowanych w książce Poczet Królowych Polskich (wydawnictwo Znak),
- art-book historyczny dla dzieci po zakończonych warsztatach,
- mural królowej Elżbiety Rakuszanki.