O kampanii Pszczoły czułe czułki 

Pszczoły czułe czułki to małopolska kampania społeczna promująca ekologię i bioróżnorodność. Kampania połączona jest z zakładaniem kwietnych rabat w przedszkolach i szkołach, edukacyjnymi warsztatami plastycznymi dla dzieci oraz kreatywnymi wystawami w przestrzeniach szkolnych i przedszkolnych.

Celem kampanii jest organizacja wartościowych i nowoczesnych warsztatów o tematyce ekologicznej, poszerzanie wiedzy na temat znaczenia owadów zapylających w ekosystemie oraz stworzenie przyjaznej przestrzeni wokół placówek.

Akcja w interdyscyplinarny sposób poszerza wiedzę młodego pokolenia na temat ochrony środowiska, w tym owadów zapylających, promuje pszczelarstwo jako jedną z form tradycyjnego rolnictwa oraz utrwala dobre praktyki pro-ekologiczne.

Kto może wziąć udział w kampanii:

Kampania stworzona jest z myślą o przedszkolach i szkołach działających na terenie województwa małopolskiego. Udział w kampanii jest bezpłatny. Placówki oświatowe nie ponoszą żadnych kosztów związanych z udziałem w projekcie. Wszystkie materiały przekazane przez Fundację Burza Mózgów są bezpłatne i w dniu przekazania stają się własnością placówek oświatowych.  

BRAK MIEJSC — lista placówek objętych kampanią pękła w szwach

Co składa się na kampanię Pszczoły czułe czułki:

Każda placówka biorąca udział w kampanii Pszczoły czułe czułki otrzyma:

  • warsztaty leporello oraz warsztaty z przygotowania hoteli dla pszczół. W każdej placówce odbędą się 2 zajęcia prowadzone przez artystę;
  • nasadzenia roślin – nasi pracownicy w wyznaczonym przez szkołę miejscu zorganizują kwietne rabaty, które uatrakcyjnią przestrzeń wokół szkoły. Każda placówka otrzyma od 60 do 100 roślin wraz z plakietkami i podpisami. Rośliny zostaną posadzone;
  • wystawę edukacyjną – od 10 do 12 plansz poświęconych życiu i znaczeniu pszczół w ekosystemie;
  • artbooki dla dzieci – zeszyty prac z kreatywnymi zadaniami i kolorowankami do wykorzystania w czasie lekcji lub zabrania do domów. 

Pobierz prezentację dotyczącą szczegółów projektu

Wystawa Pszczoły czułe czułki

Zapraszamy do zapoznania się z poniżej zaprezentowanymi planszami wystawowymi oraz do pobrania bezpłatnej wystawy i wykorzystywania jej w Państwa działaniach edukacyjnych na terenie placówek oświatowych!

POBIERZ WYSTAWĘ do wyświetlania na ekranie.

POBIERZ WYSTAWĘ do druku w formacie B2.

Informacja o bezpłatnym użytkowaniu:

Fundacja Burza Mózgów udziela użytkownikom wystawy Pszczoły czułe czułki niewyłącznej, nieograniczonej czasowo i terytorialnie, nieodpłatnej licencji do użytkowania Wystawy w zakresie: utrwalania i zwielokrotniania wystawy techniką drukarską; rozpowszechniania publicznie wystawy. Użytkownicy nie mogą naruszać integralności wystawy, a więc samodzielnie, bez konsultacji z Fundacją Burza Mózgów dokonywać zmian w planszach wystawowych. Użytkowanie wystawy nie może naruszać praw osób trzecich. Materiały na podstawie licencji: CC BY-NC-ND.

Wystawa Pszczoły czułe czułki to 10 plansz edukacyjnych, które w kompleksowy sposób prezentują życie pszczół, ich znaczenie w ekosystemie oraz potrzebę ochrony. Wystawa została opracowana z myślą o dzieciach w wieku szkolnym i wczesnoszkolnym. Powstała aby upowszechniać wiedzę przyrodniczą i w ciekawy sposób zachęcać do poznawania otaczającego nas świata.

Wystawę można wydrukować i wyeksponować w szkołach, bibliotekach, czy instytucjach kultury. Zachęcamy również do pobierania wystawy i wykorzystania jej w czasie lekcji przyrody, warsztatów o tematyce ekologicznej, czy zamieszczania jej na Państwa stronach www.

Wystawa przygotowana została przygotowana w dwóch wersjach: do druku – format pdf, plik ze spadami w rozmiarze B2 oraz do wyświetlania – pliki w formacie pdf, w proporcjach 16:9.

Wystawa została wzbogacona o kody QR, po ich zeskanowaniu można wysłuchać podcastów PSZCZELE WIEŚCI, które opracował i udostępnił Jakub Jaroński (podcast Radio Warroza). W podcastach występują razem z Frankiem. Całość nagrań znajdziecie na stronie RADIA WARROZA lub klikając TUTAJ.

RADIO WARROZA

Swoją wiedzą w zakresie pszczelarstwa projekt Pszczoły czułe czułki wspiera Jakub Jaroński. Hobbysta, opiekun pszczół samotnych, miłośnik przyrody i owadów społecznych oraz pszczelarz. Zapraszamy do wysłuchania podcastu Radio Warroza, który tworzy Pan Jakub. Są to rozmowy o pszczelarstwie, które powstały z myślą o edukacji dzieci, młodzieży i dorosłych. Seria podcastów dedykowana młodszym słuchaczom nosi nazwę PSZCZELE WIEŚCI. Strona RADIA WARROZA pełna jest informacji o pszczołach, pszczelarstwie, pszczelnictwie, entomologii. Nagrania podcastów opracowywane są w formie wywiadów, słuchowisk i debat. Występują w nich również eksperci, w tym biolodzy, entomolodzy, ekolodzy.

Polecane linki:

Dodatkowe informacje o pszczelich zwyczajach, ciekawostki na temat życia w ulu, informacje dla początkujących pszczelarzy i smakoszy miodu znajdziecie na poniższych stronach internetowych. Zachęcamy do zgłębiania wiedzy na temat znaczenia owadów w ekosystemie oraz dbania o przyrodę w swojej najbliższej okolicy. Czytajcie i odkrywajcie niesamowite, przyrodnicze fakty!

Polski Związek Pszczelarski / kompendium wiedzy na temat pszczelarstwa.

Stowarzyszenie Pszczelarstwa Naturalnego / inicjatywa 6 osób poświęcona walce o dobry los pszczoły miodnej.

Portal Pszczelarski / źródło wiedzy i ciekawostek o pszczołach, wydarzeniach pszczelarskich i nie tylko.

Pasieka 24 / archiwalne i bieżące wydania pisma Pasieka.

Greenpeace Polska / przydatne informacje dotyczące ochrony pszczół, scenariusze lekcji.

Rośliny miododajne

W ramach kampanii Pszczoły czułe czułki zostały wybrane do nasadzeń na terenie placówek oświatowych województwa Małopolskiego rośliny miododajne. Lista roślin jest dostępna poniżej. Wybrane rośliny zostały zwizualizowane na tabliczkach ogrodowych, które również można pobrać z naszej strony i wykorzystać w szkolnym, czy przedszkolnym ogrodzie.

POBIERZ listę roślin.

Rośliny miododajne – tabliczki

POBIERZ tabliczki ogrodowe do wydruku.

Arbook / kreatywny zeszyt zadań dla dzieci

Artbook Pszczoły czułe czułki, który możecie pobrać poniżej, powstał, aby przybliżyć nieocenioną rolę pszczół w życiu naszej planety oraz zachęcić dużych i małych do dbania o jej ekosystem. Czeka tu na Was szereg kreatywnych zadań: od krzyżówki, po rebus, aż do wykreślanki. Nie brakuje ćwiczeń dla miłośników kredek, flamastrów i farb oraz miejsca na własną kreację.
Jesteście głodni wiedzy? Chcecie dowiedzieć się, jak powstaje miód? Zastanawiacie się co to znaczy Apis mellifera? Ciekawi Was, do czego służy mleczko pszczele i w jaki sposób jedna pszczela królowa zarządza wielkim ulem? Oto 24 karty art-booka, które kipią wiedzą i czekają tylko, aż podejmiecie się ich rozwiązania.

Niech ten artbook rozbudza zamiłowanie do przyrody i zachęca do poznawania pszczelich zwyczajów. Wierzymy, że nasze wspólne działania pomogą chronić te ważne i pożyteczne owady. Życzymy udanej i kreatywnej zabawy.

POBIERZ artbook do druku.

POBIERZ artbook do przeglądania.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym
Województwa Małopolskiego.