Co autorom w głowach siedzi?

Aktywności kulturalne w księgarniach / Edycja 4

Co autorom w głowach siedzi? / aktywności kulturalne w księgarniach / edycja 4 to kontynuacja podejmowanych od 2015 roku przez Fundację Burza Mózgów działań w kameralnych księgarniach stacjonarnych. Świadczone w nich usługi z zakresu edukacji kulturalnej cieszą się uznaniem zarówno księgarzy, jak i uczestników proponowanych wydarzeń, podnosząc prestiż danych miejsc. Wzbogacają ich ofertę, wzmacniając funkcje społeczne księgarń stacjonarnych.

Co autorom w głowach siedzi? przewiduje bogaty pakiet działań kulturalnych i twórczo-literackich dla dzieci, młodzieży, maturzystów, dorosłych zarówno w wersji online, jak i realnie w przestrzeni księgarń kameralnych. Działania wpisują się w cele strategiczne programu PARTNERSTWO DLA KSIĄŻKI 2021 MKDNiS: „wzmocnienie funkcji księgarń stacjonarnych jako ośrodków animujących życie literackie”. Wspierając działalność księgarń, Fundacja Burza Mózgów oferuje wydarzenia o charakterze szkoleniowym, literackim i artystycznym, zwracając uwagę nie tylko na literaturę, ale i na sztukę książki, w tym grafiki, okładki, projektowanie graficzne, typograficzne i ilustracje, które dla dzieci są pierwszym kontaktem ze sztuką.

Harmonogram wydarzeń w Krakowie

Grupy zorganizowane zainteresowane udziałem w warsztatach prosimy o przesłanie maila na adres: fundacja.burza.mozgow@gmail.com. W tytule maila prosimy o wpisanie: Zgłoszenie na warsztaty CO AUTOROM. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Warsztaty lalkarskie pt. Zrób sobie królową, dla dzieci w wieku 4+ —— BRAK MIEJSC
Data: 15 września, godz. 10:00
Miejsce: Massolit Books, ul. Felicjanek 10

Warsztat składa się z dwóch etapów. W pierwszej kolejności dzieci poznają opowieści o polskich królowych, legendy z nimi związane i fakty, które doprowadziły je na tron. Następnie każdy z uczestników zadania dokonuje wyboru jednej spośród 25 sylwetek władczyń i inspirując się jej historią, tworzy półmetrową lalką. Poza przygotowaniem szablonu, dzieci samodzielnie kreują strój, dodatki i inne szczegóły wyglądu swojej lalki. W czasie pracy mogą wzorować się na malarskich portretach królowych pędzla Anny Kaszuby-Dębskiej.

Dodatkowe informacje i materiały edukacyjne o królowych znajdująsię na stronie: poczetkrolowychpolskich.pl / lovekrolowe.pl

Warsztaty monotypii pt. Strachy na lachy, dla dzieci w wieku 5+ —— BRAK MIEJSC
Data: 22 września, godz. 10:30
Miejsce: Antykwariat Abecadło, ul. T. Kościuszki 18

W czasie warsztatów uczestnicy poznają technikę monotypii w pracy twórczej. Jest to nowa graficzna forma, której nie uwzględnia podstawa programowa. Na warsztatach dzieci zaprojektują obraz inspirowany opowieściami prowadzącej. Następnie odbiją go, korzystając wyłącznie z czarnej farby. Każda z prac zostanie oprawiona w tekturę, którą będzie można dowolnie ozdobić.

Warsztaty collage’u i typografii pt. Moniuszko w collage’u, dla dzieci w wieku 5+ —— BRAK MIEJSC
Data: 24 września, godz. 9:30
Miejsce: Księgarnia pod Globusem, ul. Długa 1

Warsztat korzysta z technik collage’u, fotomontażu i typografii. Jego głównym celem jest twórcza zabawa słowem i obrazem. Głównym materiałem w czasie pracy twórczej są poddane recyklingowi gazety. Na zajęciach powstają prace inspirowane twórczością i życiem Stanisława Moniuszki.

Warsztaty leporello pt. Retro leporello, dla dzieci w wieku 4+
Data: 29 września, godz. 9:30
Miejsce: De Revolutionibus. Books & Café, ul. Bracka 14

Leporello to harmonijkowa kompozycja graficzna wykonana ze wstęgi naprzemiennie łamanego do postaci harmonijki kartonowego papieru. Leporello jest papierowym wyobrażeniem taśmy filmowej. Warsztaty o charakterze retro, czerpiące z estetyki filmu kina niemego. Uczestnicy wykorzystują metodę collage’u i fotomontażu do wspólnej pracy, ucząc się korzystać z gotowych form typograficznych (tekstowych) i graficznych w samodzielnym komponowaniu przestrzeni.

Warsztaty lalkarskie pt. Zrób sobie królową, dla dzieci w wieku 4+ —— BRAK MIEJSC
Data: 11 października, godz. 9:30
Miejsce: Główna Księgarnia Naukowa, ul. Podwale 6

Warsztat składa się z dwóch etapów. W pierwszej kolejności dzieci poznają opowieści o polskich królowych, legendy z nimi związane i fakty, które doprowadziły je na tron. Następnie każdy z uczestników zadania dokonuje wyboru jednej spośród 25 sylwetek władczyń i inspirując się jej historią, tworzy półmetrową lalką. Poza przygotowaniem szablonu, dzieci samodzielnie kreują strój, dodatki i inne szczegóły wyglądu swojej lalki. W czasie pracy mogą wzorować się na malarskich portretach królowych pędzla Anny Kaszuby-Dębskiej.

Dodatkowe informacje i materiały edukacyjne o królowych znajdująsię na stronie: poczetkrolowychpolskich.pl / lovekrolowe.pl

O projekcie

Co autorom w głowie siedzi?  to zadanie obejmujące wiele różnych aktywności twórczych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, realizowanych w kameralnych księgarniach stacjonarnych na terenie całego kraju.

Działania obejmują:

 • Cykl warsztatów dla dzieci przedszkolnych: wykorzystanie metod monotypii, szablonu i pieczątki. Idea warsztatów: wprowadzanie nowych form graficznych nierealizowanych w placówkach oświatowych i tworzenie niebanalnych, fantazyjnych portretów ulubionych autorów i ilustratorów książek.
 • Cykl warsztatów dla dzieci szkolnych oraz rodzin: wykorzystanie metod graficznych t.j. fotomontaż, kolaż, typografia. Idea warsztatów: zapoznanie uczestników z zagadnieniami typografii i twórcza zabawa literą i znakiem graficznym.
 • Herstoryczne warsztaty inspirowane książką „Poczet królowych polskich”. Główny cel warsztatów to poznanie historii polskich władczyń, ich popularyzacja, utrwalenie wiedzy poprzez własnoręczne tworzenie lalek polskich królowych. Dodatkowe informacje i materiały edukacyjne o królowych znajdująsię na stronie: poczetkrolowychpolskich.pl / lovekrolowe.pl
 • Warsztaty z wykorzystaniem metody leporello do stworzenia książki o historii, lokalnych zwyczajach, architekturze, ważnych miejscach i osobach z nią związanych.
 • Warsztaty wierszowania: spotkania autorskie dla zerówkowiczów z poetą.
 • Warsztaty autorskie znanych ilustratorów.

W zadaniu Co autorom w głowach siedzi? proponujemy:

 • Wsparcie działalności kulturalnej w księgarniach.
 • Wspierania rozwoju sektora kreatywnego związanego z literaturą.
 • Podtrzymywania zainteresowań czytelniczych i zachęcanie do korzystania ze stacjonarnych księgarni.
 • Aktywacja lokalnych grup społecznych (szkoły, przedszkola, rodziny) do artystycznego działania, poszerzanie twórczych i literackich horyzontów.
 • Promocja księgarń stacjonarnych poprzez zapoznanie osób z najbliższego otoczenia z księgarnią i osobami ją tworzącymi.

Elementy składowe Co autorom w głowach siedzi? / aktywności kulturalne w księgarniach / edycja 4

Działania ONLINE:

 1. Scenariusze warsztatów i zajęć dedykowane księgarzom
 2. Foto instrukcje przygotowane na podstawie scenariuszy
 3. Recenzje z prezentują książek
 4. Narzędzia kreatywne dla księgarzy do pobrania

Działania W REALU:

 1. Przeprowadzenie cyklu spotkań literackich i warsztatów w księgarniach.
 2. Zaproszenie twórców, pisarzy i artystów do prowadzenia warsztatów i spotkań.
 3. Promocja zadania (plakaty, ulotki).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
ngo.krakow.pl
Magiczny Kraków: krakow.pl