Ombro-cinéma / kino z folii i papieru

Działania wspierające kina studyjnie w Krakowie

Ombro-cinéma / kino z folii i papieru to szerokie pasmo działań interdyscyplinarnych, wspierających edukację kulturową, szczególnie filmową, wskazującą na wspólnotę sztuk takich jak: obraz, muzyka i literatura. Działania przewidziane w ramach akcji Ombro-cinéma / kino z folii i papieru wzbogacają i poszerzają działalność kulturalną kin studyjnych w Krakowie, szczególnie kina Paradox. Składają się na nie: cykl warsztatów z animacji przedfilmowej oraz pokazy filmowe w ramach nocy kinowej. Wszystkie działania kulturalne odbywają się w budynku krakowskiego kina studyjnego Paradox. Nazwa akcji Ombro-cinéma nawiązuje do starej techniki animacji opartej na iluzji, gdzie obraz wprawiono w ruch za pomocą folii i papieru na długo przed debiutem animacji poklatkowej i kina niemego. Działania warsztatowe dedykowane są przede wszystkim dzieciom i młodzieży, opierając się na krakowskim dziedzictwie kulturowym (sztuka i literatura), nawiązują do znanych technik animacyjnych.

Miejsce

Miejscem realizacji działań jest kino Paradox, Kameralne kino Paradox znajduje się przy ul. Krupniczej 38 w Krakowie. Siedzibą kina Paradox jest kamienica wybudowana w 1911 r. Powstało ono z inicjatywy Centrum Kultury im. dr. Henryka Jordana, jednego z największych młodzieżowych domów kultury w Małopolsce. Nazwa kina powstała w 1996 r. i od tego czasu na trwałe zapisała się w świadomości mieszkańców Krakowa. Obecnie w kinie znajduje się sala z 64 miejscami. W dobie pandemii kino działa również w sieci. Za pośrednictwem portalu mojeekino.pl (miejsce dedykowane kinom kameralnym, studyjnym) można śledzić repertuar kina oraz oglądać wybrane filmy w sieci.

Polecamy stronę: www.kinoparadox.pl

Działania

Wydarzenie adresowane jest do dzieci i młodzieży oraz dorosłych. W ramach przewidzianych działań odbywa się cykl warsztatów oraz pokazów filmowych w ramach nocy kinowej w kinie Paradox. W roku 2022 roku odbędzie się wyjątkowy plebiscyt na Kino Przyjazne Dzieciom. 

Warsztaty

Warsztat animacji FLIPBOOK
Flipbook to rodzaj animacji, wykonanej na kartkach książki, gdzie wraz z szybkim jej przekartkowaniem oczom oglądającego ukazuje się krótki film rysunkowy. W czasie warsztatów uczestnicy stworzą autorskie flipbooki techniką pasteli i flamastrów. Motywem przewodnim jest powieść krakowskiego pisarza Stanisława Pagaczewskiego pt. „Porwanie Baltazara Gąbki”.

Warsztat animacji OMBRO-CINEMA
Ombro-cinéma to rodzaj animacji, wykonanej na papierze z użyciem przezroczystej, pomalowanej w paski folii, gdzie wraz z przesuwaniem folii po rysunku, oczom oglądającego ukazuje się krótki film rysunkowy. Na warsztatach dzieci stworzą film animowany opartych na przygotowanych rysunkach. Temat pracy inspirowany i zaczerpnięty jest z książki krakowskiego pisarza Stanisława Lema pt. „Bajki robotów” i ilustracji autorstwa Daniela Mroza.

Warsztat animacji POKLATKOWEJ Z FOLII I PAPIERU
Niegdyś popularny na świecie rodzaj animacji poklatkowej, wykonywanej na papierze i folii transparentnej, gdzie po sfilmowaniu każdej sekwencji pojawia się ruch. Na warsztatach uczestnicy stworzą cykl prac na papierze i foliach animacyjnych techniką akrylową. Temat zaczerpnięty jest z książki krakowskiego pisarza i poety Ludwika Jerzego Kerna pt. „Ferdynand Wspaniały” z rysunkami Kazimierza Mikulskiego.

Warsztat STORYBOARD
Storyboard (scenorys) to scenopis obrazkowy, seria obrazów i szkiców, będących wskazówkami przy filmowaniu dla reżyserów, scenografów, operatorów, aktorów i montażystów. Warsztat oparty na tworzeniu cyklu rysunków do autorskiego pomysłu scenariuszowego. Tematyka prac dowolna, związana z indywidualnymi preferencjami młodzieży.

Warsztat RETRO LEPORELLO
Leporello to harmonijkowa kompozycja graficzna wykonana ze wstęgi naprzemiennie łamanego do postaci harmonijki kartonowego papieru. Leporello jest papierowym wyobrażeniem taśmy filmowej. Warsztaty o charakterze retro, czerpiące z estetyki filmu kina niemego. Uczestnicy wykorzystują metodę collage’u i fotomontażu do wspólnej pracy, ucząc się korzystać z gotowych form typograficznych (tekstowych) i graficznych w samodzielnym komponowaniu przestrzeni.

Kalendarz wydarzeń

Wtorki w kinie Paradox. Jesienią spotkamy się w jednym z krakowskich kin studyjnych, by porozmawiać o animacji, sprawdzić jak działa kino i w czasie warsztatów plastycznych odkryć jego historię.

Do udziału w warsztatach zapraszamy grupy zorganizowane. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci wieku 6+, potrwają ok. 60 minut. Zajęcia odbędą się w kinie Paradox (ul. Krupnicza 38). Udział w nich jest bezpłatny.

Grupy zainteresowane udziałem w warsztatach prosimy o przesłanie maila na adres: fundacja.burza.mozgow@gmail.com. W tytule maila prosimy o wpisanie: Zgłoszenie na warsztaty animacji.

Nabór na warsztaty artystyczne rusza we wrześniu! 

HARMONOGRAM:

4 października — dzień warsztatów RETRO LEPORELLO
godz. 9.30
godz. 11.00

11 października — dzień warsztatów ANIMACJI FLIPBOOK
godz. 9.30
godz. 11.00

18 października — dzień warsztatów ANIMACJI POKLATKOWEJ Z FOLII I PAPIERU
godz. 9.30
godz. 11.00

25 października— dzień warsztatów ANIMACJI OMBRO-CINEMA
godz. 9.30
godz. 11.00

 19 listopada — wieczorna projekcja filmowa w Kinie Paradox
godz. 16.30

 20 listopada — filmowe popołudnie w Kinie Paradox
godz. 13.00

 

Scenariusze warsztatów

Pobierz plakat do druku

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa
ngo.krakow.pl
Magiczny Kraków: krakow.pl