Ombro-cinéma / kino z folii i papieru
Ombro-cinéma / kino z folii i papieru to szerokie pasmo działań interdyscyplinarnych, wspierających edukację kulturową, szczególnie filmową, wskazującą na wspólnotę sztuk takich jak: obraz, muzyka i literatura. Działania przewidziane w ramach akcji Ombro-cinéma / kino z folii i papieru wzbogacają i poszerzają działalność kulturalną kin studyjnych w Krakowie, szczególnie kina Paradox. Składają się na nie: cykl warsztatów z animacji przedfilmowej oraz pokazy filmowe w ramach nocy kinowej. Wszystkie działania kulturalne odbywają się w budynku krakowskiego kina studyjnego Paradox. Nazwa akcji Ombro-cinéma nawiązuje do starej techniki animacji opartej na iluzji, gdzie obraz wprawiono w ruch za pomocą folii i papieru na długo przed debiutem animacji poklatkowej i kina niemego. Działania warsztatowe dedykowane są przede wszystkim dzieciom i młodzieży, opierając się na krakowskim dziedzictwie kulturowym (sztuka i literatura), nawiązują do znanych technik animacyjnych.
Miejsce
Miejscem realizacji działań jest kino Paradox, Kameralne kino Paradox znajduje się przy ul. Krupniczej 38 w Krakowie. Siedzibą kina Paradox jest kamienica wybudowana w 1911 r. Powstało ono z inicjatywy Centrum Kultury im. dr. Henryka Jordana, jednego z największych młodzieżowych domów kultury w Małopolsce. Nazwa kina powstała w 1996 r. i od tego czasu na trwałe zapisała się w świadomości mieszkańców Krakowa. Obecnie w kinie znajduje się sala z 64 miejscami. W dobie pandemii kino działa również w sieci. Za pośrednictwem portalu mojeekino.pl (miejsce dedykowane kinom kameralnym, studyjnym) można śledzić repertuar kina oraz oglądać wybrane filmy w sieci.
Polecamy stronę: www.kinoparadox.pl
Działania
Wydarzenie adresowane jest do dzieci i młodzieży oraz dorosłych. W ramach przewidzianych działań odbywa się cykl warsztatów oraz pokazów filmowych w ramach nocy kinowej w kinie Paradox. W roku 2022 roku odbył się wyjątkowy plebiscyt na Kino Przyjazne Dzieciom. Poniżej harmonogram edycji na rok 2024!
Warsztaty
Warsztat animacji FLIPBOOK
Flipbook to rodzaj animacji, wykonanej na kartkach książki, gdzie wraz z szybkim jej przekartkowaniem oczom oglądającego ukazuje się krótki film rysunkowy. W czasie warsztatów uczestnicy stworzą autorskie flipbooki techniką pasteli i flamastrów. Motywem przewodnim jest powieść krakowskiego pisarza Stanisława Pagaczewskiego pt. „Porwanie Baltazara Gąbki”.
Warsztat animacji OMBRO-CINEMA
Ombro-cinéma to rodzaj animacji, wykonanej na papierze z użyciem przezroczystej, pomalowanej w paski folii, gdzie wraz z przesuwaniem folii po rysunku, oczom oglądającego ukazuje się krótki film rysunkowy. Na warsztatach dzieci stworzą film animowany opartych na przygotowanych rysunkach. Temat pracy inspirowany i zaczerpnięty jest z książki krakowskiego pisarza Stanisława Lema pt. „Bajki robotów” i ilustracji autorstwa Daniela Mroza.
Warsztat animacji POKLATKOWEJ Z FOLII I PAPIERU
Niegdyś popularny na świecie rodzaj animacji poklatkowej, wykonywanej na papierze i folii transparentnej, gdzie po sfilmowaniu każdej sekwencji pojawia się ruch. Na warsztatach uczestnicy stworzą cykl prac na papierze i foliach animacyjnych techniką akrylową. Temat zaczerpnięty jest z książki krakowskiego pisarza i poety Ludwika Jerzego Kerna pt. „Ferdynand Wspaniały” z rysunkami Kazimierza Mikulskiego.
Warsztat STORYBOARD
Storyboard (scenorys) to scenopis obrazkowy, seria obrazów i szkiców, będących wskazówkami przy filmowaniu dla reżyserów, scenografów, operatorów, aktorów i montażystów. Warsztat oparty na tworzeniu cyklu rysunków do autorskiego pomysłu scenariuszowego. Tematyka prac dowolna, związana z indywidualnymi preferencjami młodzieży.
Warsztat RETRO LEPORELLO
Leporello to harmonijkowa kompozycja graficzna wykonana ze wstęgi naprzemiennie łamanego do postaci harmonijki kartonowego papieru. Leporello jest papierowym wyobrażeniem taśmy filmowej. Warsztaty o charakterze retro, czerpiące z estetyki filmu kina niemego. Uczestnicy wykorzystują metodę collage’u i fotomontażu do wspólnej pracy, ucząc się korzystać z gotowych form typograficznych (tekstowych) i graficznych w samodzielnym komponowaniu przestrzeni.
Kalendarz wydarzeń
Już wkrótce spotkamy się w jednym z krakowskich kin studyjnych – kinie Paradox, by porozmawiać o animacji, sprawdzić jak działa kino i w czasie warsztatów plastycznych odkryć jego historię.
Do udziału w warsztatach zapraszamy grupy zorganizowane. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci wieku 5+, potrwają ok. 60 minut. Zajęcia odbędą się w kinie Paradox (ul. Krupnicza 38). Udział w nich jest bezpłatny.
Grupy zainteresowane udziałem w warsztatach prosimy o przesłanie maila na adres: biblioteka.przedszkolaka@gmail.com. W tytule maila prosimy o wpisanie: Zgłoszenie na warsztaty animacji.
HARMONOGRAM NA ROK 2024:
04.06
9:30 – warsztaty STORYBOARD – brak miejsc
11:00 – warsztaty STORYBOARD – brak miejsc
05.06
9:30 – warsztaty RETRO LEPORELLO – brak miejsc
11:00 – warsztaty RETRO LEPORELLO – brak miejsc
10.06
9:30 – warsztaty animacji poklatkowej Z FOLII I PAPIERU – brak miejsc
11:00 – warsztaty animacji poklatkowej Z FOLII I PAPIERU – brak miejsc
24.06 i 26.06
9:30 – warsztaty animacji OMBRO-CINEMA
11:00 – warsztaty animacji OMBRO-CINEMA
01.07 i 03.07
9:30 – warsztaty animacji FLIPBOOK
11:00 – warsztaty animacji FLIPBOOK
Scenariusze warsztatów
Pobierz plakat do druku
Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa
ngo.krakow.pl
Magiczny Kraków: krakow.pl