Skok przez Bałtyk / Autor: Monika Milewska / Ilustracje: Natalia Uryniuk / Wydawnictwo Widnokrąg / Recenzja: Kinga Wojnicka
Prawie 400 tys. km2 powierzchni, ponad 8 tys. km linii brzegowej, prawie 40 wysp. Morze Bałtyckie zachwyca swoją różnorodnością. Z roku na rok na jego plażach przybywa wypoczywających turystów. Rośnie też liczba materiałów edukacyjnych, które pomagają w poznaniu fauny, flory Bałtyku, a także poszerzają wiedzę o potrzebie ochrony środowiska. Książka Skok przez Bałtyk jest odpowiedzią na potrzebę edukacji o morskim życiu.
Publikacja jest skierowana do dzieci w wieku 6-11 lat. Zawiera całą masę ciekawostek i informacji o morzu, które podane są w przystępny i łatwy do zapamiętania sposób. Przewodniczką po morskich otchłaniach i jednocześnie główną bohaterką książki jest żółta Piłka. Czytelnicy poznają Bałtyk, jego mieszkańców i problemy właśnie jej oczami. Cała historia zaczyna się na plaży, gdzie Piłka i jej właścicielka Ania bawią się w najlepsze. Złośliwy Wiatr postanawia jednak zrobić Piłce psikus i wywiewa ją na głębokie morze. Początkowo zasmucona Piłka czuje strach, nie wie jak sobie poradzi na pustym morzu. Jednak szybko odkrywa, że wcale nie jest sama; zaznajamia się z całą masą bałtyckich zwierząt, które chętnie opowiadają jej o swojej codzienności.
Dzięki ciekawskiej Piłce czytelnicy mogą poznać nie tylko najróżniejsze morskie zwierzęta, ale też nowe pojęcia związane z wodnym światem i Bałtykiem. To omułki wyjaśniają Piłce, czym jest woda balastowa, Rybitwy zabierają ją do Ptasiego Raju, a foka Depka pokazuje Fokarium.
Autorkami Skoku przez Bałtyk są dwie gdańszczanki — Monika Milewska, która pisząc książkę, zainspirowała się własną historią z dzieciństwa i Natalia Uryniuk, miłośniczka i propagatorka wiedzy o Bałtyku. Barwne i niejednokrotnie zabawne ilustracje są idealnym uzupełnieniem tekstu. W książce znajdują się także wyróżnione fragmenty, w których na stronie autorki objaśniają trudniejsze pojęcia, pokazują, że Bałtyk to dom wielu gatunków zwierząt, a ludzie powinni dbać o jego przyszłość.
Książka z pewnością przypadnie do gustu małym miłośnikom przyrody i niesamowitych przygód, w których piłki ożywają, zwierzęta wcielają się w role przewodników, a wiatr uwielbia robić sobie żarty. Jednocześnie lektura może być pretekstem do poszerzenia wiedzy o morskich stworzeniach i puszczenia wodzy wyobraźni. Co jeszcze może wydarzyć się na morzu?