Sirkka – dziewczynka, która została władczynią Itäkairy / Autorka: Hanna Ruszczyńska / Ilustracje: Agnieszka Dębczyńska / Wydawnictwo Kreatywny Ogród

Recenzja: Aleksandra Maślak

Jest to krótka opowieść napisana przez Hannę Ruszczyńską, która postanowiła zbadać historię Sirkki Ikonen, kobiety, która jest znana wśród wędrowców jako Księżniczka Itäkairy. Sirkka rodzi się w południowo-wschodniej Finlandii, jednak wojna skłania jej rodzinę do wędrówki do środkowej części kraju. Już od dziecka Sirkka wykazywała głębokie zainteresowanie naturą i pięknymi krajobrazami. Początkowo ogarnięta tęsknotą za domem nauczyła się żyć jako poszukiwaczka, która nie mogła powstrzymać się od wędrówek i poznawania nowych ludzi, dzieląc się z nimi swymi doświadczeniami i filozofiami. W książce można wyczuć pewną wrażliwość podróżniczą wypełnioną symbolami oraz głębokim zainteresowaniem Finlandią przez autorkę. Możemy tu zaznać esencji fińskiej kultury, poprzez obraz tradycji i obyczajów. Nawet na końcu znajduje się spis tradycyjnych fińskich przepisów na dania, które młodym finom kojarzą się z domem babci. Wprowadza to nas w nostalgiczny nastrój, ponieważ możemy z łatwością tam odnaleźć pewne powiązania z naszą kulturą. Bohaterka opowieści dzieli się również wierszem, który skupia się na docenieniu codzienności i odkrywaniu. Dzięki tej opowieści możemy przenieść się myślami do wspaniałych lapońskich terenów, otoczonych reniferami i innymi leśnymi zwierzętami, które żyją w harmonii z naturą. Historie takie jak ta motywują i skłaniają nas do refleksji, aby móc zetknąć się z czymś duchowym i wewnętrznym, ponieważ zyskujemy pewien rodzaj spokoju i bezpieczeństwa.

Sirkka często udaje się do magicznej, leśnej krainy, wypełnionej mchem i ćwierkaniem ptaków. Jest to dla niej moment wytchnienia, w którym może zrobić sobie pauzę od świata zewnętrznego. Można pomyśleć, że nikt tak dobrze nie rozumie tego rejonu jak ona. Jej ulubionym momentem w ciągu dnia jest założenie plecaka po zjedzeniu śniadania i wyruszenie w drogę. Oniryczny charakter oraz urokliwy klimat sprawiają, że uciekamy myślami i dzięki temu sami czujemy się zainspirowani do odkrycia własnej Itäkairy.