Mru Mru / Autorka: Kaisa Happonen / Ilustracje: Anne Vasko / Wydawnictwo: Widnokrąg / Recenzja: Agnieszka Garduła

Fińska literatura dla dzieci w Polsce zyskuje na popularności. W ten trend wpisuje się Mru Mru, którego autorką jest Kaisa Happonen. Pisarka jest także popularną prezenterką telewizyjną dla dzieci, a swoje pomysły realizuje za pomocą platform cyfrowych. Przedstawia istotne tematy i ciekawe treści w sposób przystępny dla młodego czytelnika. Anne Vasko – ilustratorka, sama chętnie pisze. Jej ilustracje tworzone z tekstylnych kolaży zapadają głęboko w pamięć.

Książka Mru Mru, mimo prostego tytułu i niewielu stron tekstu, proponuje odbiorcy poszukiwanie własnego sposobu na życie i świadomego wyboru ścieżki życiowej tak, by nie przegapić pięknych chwil. Mru Mru to nie tylko tytuł, to również imię głównej bohaterki – młodej niedźwiadki, która pragnie spełniać swoje marzenia. A są one wyjątkowo nietypowe jak na małego niedźwiedzia. Nasz bohaterka chciałaby zobaczyć śnieg! Bo w jaskini, gdzie niedźwiedzie powinny spędzać zimę, bardzo jej się nudzi. Ile czasu można spać?

Krótki utwór można czytać na wielu płaszczyznach, przecież wymówienie posłuszeństwa swojej niedźwiedziej rodzinie może budzić kontrowersje. Jest to jednak opowieść przede wszystkim o odwadze i poszukiwaniu własnej osobowości. Historia niedźwiadki uczy czytelników, że warto podążać za głosem serca, a odmienność od innych nie jest powodem do wstydu. Trzeba ja zaakceptować i uczynić swoim największym atutem.