Podwodny świat. Opowieść o Jacques’u Cousteau / Autor: Jennifer Berne / Ilustracje: Eric Puybaret / Wydawnictwo: Tekturka / Recenzja: Maria Michalska
Podwodny świat. Opowieść o Jacques’u Cousteau Jennifer Berne to ilustrowana historia jednego z najsłynniejszych oceanografów na świecie. Jacques’a poznajemy jako małego chłopca, który jest zapalonym konstruktorem, filmowcem, pisze książeczki i własnoręcznie je ilustruje. Najbardziej jednak fascynuje go świat, który dla ludzi jest niedostępny – oceaniczne głębiny. Czytelnik towarzyszy przyszłemu wybitnemu badaczowi w drodze do spełnienia marzeń: wraz z Jacques’em i jego przyjaciółmi może zanurkować w oceanie, zobaczyć z bliska przedziwne ryby i ssaki. Sugestywne ilustracje Puybareta sprawiają, że książka naprawdę porywa; doskonale współgrają przy tym z tekstem. Delikatne, rozproszone światło i stonowane kolory mogą przywoływać na myśl analogowe fotografie, a przede wszystkim – tytułowy „podwodny świat”. Jennifer Berne, snując opowieść o niezwykłym człowieku, używa poetyckiego, obrazowego języka, plastycznie opisuje sekrety morskiej toni.
Publikacja Berne i Puybareta nie tylko może inspirować do podążania za marzeniami. Cousteau jako znawca mórz i oceanów nie pozostawał obojętny na problem zanieczyszczenia środowiska: starał się edukować społeczeństwo, nagrywał filmy, dzięki którym widzowie mogli na własne oczy przekonać się, jak wielki wpływ na dziką przyrodę wywiera działalność człowieka. Przekaz wybitnego badacza nie stracił na aktualności, a aktywna postawa, jaką reprezentował, uświadamia, że każdy z nas może zaangażować się w ochronę środowiska. W umieszczonej na końcu notce od autorki Jennifer Berne zaprasza młodego czytelnika do podjęcia konkretnych działań, jak choćby oszczędzanie światła i wody; podaje też źródła, z których odbiorca może dowiedzieć się więcej na temat Jacques’a, zachęca do obejrzenia jego filmów.
Sylwetka Jacques’a Cousteau, jaka wyłania się z książki Berne, w niczym nie przypomina beznamiętnych opisów rodem ze szkolnego podręcznika. Cała opowieść napisana jest z pasją. Zarówno autorka i ilustrator aktywnie uprawiają sporty wodne: Berne żegluje, Puybaret lubi nurkować, Cousteau jest więc im chyba szczególnie bliski. W książce daje się poznać jako człowiek pełen energii, twórczy i inteligentny. Niegasnąca ciekawość świata, dzięki której Jacques nie ustawał w swoich badaniach i tworzył kolejne wynalazki, to szczególnie cenne dziś świadectwo. Zdarza się przecież, że rzeczywistość wirtualna odwraca uwagę dziecka od tego, co je otacza; tajemnice przyrody, które tak fascynowały słynnego oceanografa, zyskały poważnego konkurenta w postaci świata mediów społecznościowych czy gier komputerowych.
Podwodny świat. Opowieść o Jacques’u Cousteau to pozycja, po którą warto sięgnąć, by przekonać się, że natura pełna jest fascynujących sekretów, a jeśli będziemy mieć wystarczająco dużo samozaparcia i ciekawości, kto wie – może sami jakieś odkryjemy? Jak mówił sam Cousteau podczas swoich wypraw, „Il faut aller voir!” – „Spieszmy się to zobaczyć!”.