Elektromagnetyzm i jego tajemnice / Autor: Sheddad Kaid-Salah Ferron / Ilustracje: Eduard Altarriba / Wydawnictwo Adamada

Recenzja: Izabela Biruk

,,Wyobraź sobie, że wchodzisz do swojego pokoju, w którym panuje całkowita ciemność. Dotykasz ściany, szukając włącznika światła. Szybko go odnajdujesz, bo wiesz gdzie jest. Gdy naciśniesz przycisk, w pokoju od razu – jakby za sprawą magii – robi się jasno.”

Pozycja ta to zdecydowanie kompendium wiedzy na temat elektromagnetyzmu. Konkretne informacje podane w przystępny i skrótowy sposób są dopełnione przepięknymi ilustracjami autorstwa Eduarda Altarriby pozwalają lepiej zrozumieć to skomplikowane zagadnienie. Opisy fizycznych zjawisk zawsze zestawione są z przykładami ich występowania z codziennego życia i natury lub historycznymi ciekawostkami.

Książka przybliża nie tylko procesy takie jak elektryzowanie, wytwarzanie prądu, magnetyzm czy zasadę zachowania ładunku ale także ważne dla historii fizyki postacie takie jak Benjamin Franklin, Charles Augustin de Coulomb, Joseph Henry, James Clerk Maxwell czy Michael Faraday.

Oprócz masy teoretycznej wiedzy, w książce znajdziemy również wiele opisów doświadczeń wraz z instrukcją ich wykonania, aby każdy adept fizyki mógł postawić pierwsze kroki w eksperymentalnej dziedzinie tej nauki. Znajdziemy tam przepis na elektroskop, baterię i silnik elektryczny, a także pomysły na eksperymenty elektrostatyczne z balonem i doświadczenie z opiłkami żelaza sprawdzające teorię pola magnetycznego. 

Choć pozycja ta skierowana jest do czytelnika 9+ starsi, ciekawi świata, fani fizyki doświadczanej na własnej skórze również będą zadowoleni z lektury, gdyż w przystępny i interesujący sposób wciąga w świat zjawisk tak samo ciekawych jak i potencjalnie niezrozumiałych. Zdecydowanie jest to elektryzująca książka!

You need to add a widget, row, or prebuilt layout before you’ll see anything here. 🙂