Gość / Autor: Nadia Al Omari / Ilustracje: Richolly Rosazza / Wydawnictwo Adamada

Recenzja: Izabela Biruk

“Bywają takie spotkania, które zmieniają nasze życie na zawsze. Od kiedy jesteśmy razem, wszystko układa się cudownie…”

Gość Nadii Al Omari to piękna, bajkowo zilustrowana historia o niezwykłym spotkaniu, które wywraca świat głównego bohatera do góry nogami. Pojawienie się w jego uporządkowanym i pełnym rutyny życiu nieznajomego pragnącego usilnie wejść do jego domu wprawia go w zakłopotanie, jednocześnie budząc w nim ciekawość co do intencji przybysza. Gdy ten finalnie decyduje się go do niego wpuścić, stwór robi mu ogromny bałagan, który niespodziewanie owocuje w pozytywne skutki. Dzięki temu nietypowemu początkowi znajomości główny bohater zyskuje nową wartościową relację.

Dzięki czarującym ilustracjom, które wykonał Richolly Rosazza, przenosimy się w wyjątkowy, niezwykle wciągający i zachwycający świat zamieszkały przez najróżniejsze stworki, przypominające leśne duszki lub elfy, choć wzorowane na istniejących zwierzętach.

Książka ta w metaforyczny sposób porusza problem zmian w życiu, które początkowo sprawiają wrażenie strasznych, jednak w efekcie mogą przynieść dużo dobrego. Uczy otwierania się na nowe otoczenie i znajomości, a także odwagi w podejmowaniu ryzyka w kontaktach z otaczającym nas światem. Pokazuje także, że przyjaźń wymaga kompromisów i czasu, a wartościowe relacje warte są włożonego w ich pielęgnowanie wysiłku. 

Książka kierowana jest do dzieci w wieku 6-8 lat, jednak z osobą wskazującą im metaforyczne znaczenie historii, młodsi czytelnicy również zachwycą się przedstawionym w nim bajkowym światem. Lektura ta będzie idealnym narzędziem do rozpoczęcia dyskusji o szykujących się w życiu dziecka zmianach, by oswoić je z myślą o nowej sytuacji.