Ty też możesz uratować świat / Autorka: Justyna Bendnarek / Ilustracje: Joanna Czaplewska / Wydawnictwo: Fundacja ING Dzieciom

Recenzja Daria Sławeta

Współczesny świat mierzy się z wieloma problemami, które niosą za sobą ogromne konsekwencje. Jak można przeciwdziałać? Co zrobić, by żyło się łatwiej? Jakie są sposoby na uratowanie naszej planety? Na te pytania znajdziemy odpowiedź w najnowszej opowieści Justyny Bednarek „Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli”. Żywe i pełne emocji stanowią uzupełnienie grafiki wykonane przez Joannę Czaplewską. Książka została wydana przez Fundację ING Dzieciom.

Historia dwójki rodzeństwa – Matyldy i Marcela, którzy codziennie mierzą się z nowymi wyzwaniami w zabawny, pełen humoru sposób ukazuje, jak bliźnięta ratują świat. Zmagania z dyrektorem Paskudkiem, pomysły mamy – burmistrza i opowieści o działaniach mieszkańców Pietruszkowej Woli stanowią nie tylko ciekawe historie z życia głównych bohaterów, ale także niosą przesłanie o potrzebie ratowania naszej planety. Choć bohaterowie opowieści to zwykli ludzie, to doskonale radzą sobie w walce o lepszy świat. Jeśli oni potrafią odpowiednio zadbać o środowisko, może to zrobić każdy z nas!

Książka przedstawia najważniejsze wyzwania, z jakimi przyszło nam mierzyć się w dzisiejszych czasach. Publikacja porusza takie problemy, jak ocieplenie klimatu, nadmierny konsumpcjonizm, skażenie powietrza smogiem, czy niehumanitarne traktowanie zwierząt.  Dostarcza jasny przekaz i podaje proste sposoby mierzenia się z pojawiającymi trudnościami. Dbałość o ekologię, środowisko, jakim się otaczamy wpływa na jakość życia naszego i naszych bliskich. Żeby zapewnić zdrowie i bezpieczeństwo przyszłym mieszkańcom planety, musimy zacząć o nią dba tu i teraz! Autorka podaje konkretne rozwiązania na to, jak można przeciwdziałać zanieczyszczeniu środowiska, pojawiającym się problemom etycznym i coraz większej destrukcji świata, w którym żyjemy. Ponowne wykorzystanie zniszczonych przedmiotów, pomysły na własnoręcznie wykonane prezenty, czy wyjaśnienie znaczenia metek ubrań to tylko niektóre informacje dostarczane odbiorcy książki.

Dla młodego czytelnika istotne są zrozumiałe pomysły, które można niemal od razu wprowadzać do własnej codzienności.
Przedstawienie najważniejszych trudności, z którymi przyszło nam się zmagać w XXI wieku, w postaci chwytliwej opowieści w świecie Pietruszkowej Woli, intryguje młode pokolenie i składnia do refleksji na temat codziennego użytkowania planety Ziemi. Dzięki prostym instrukcjom i sposobom radzenia sobie z tą sytuacją, zachęca dzieci i młodzież do podejmowania własnych aktywności na rzecz ochrony środowiska. Opowiadanie dostarcza zarówno ciekawych historii, jak i edukuje dostarczając najbardziej istotne informacje na temat ekologii.
Grafiki opracowane przez Joannę Czaplewską stanowią doskonale uzupełnienie przedstawianych treści i obrazują to, co najistotniejsze. Dostajemy prosty przekaz tego, jak należy postępować i czego lepiej nie robić, jeśli chcemy zadbać o świat. Kolory, zabawne rysunki, różnorodne infografiki przyciągają uwagę i sprawiają, że mamy ochotę zgłębiać temat. Ilustracje są pełne emocji i ciekawych pomysłów. Mogą zainspirować do szukania własnych rozwiązań i podejmowania inicjatyw związanych z walką o czyste środowisko.