Co autorom w głowach siedzi? / Aktywności kulturalne w krakowskich księgarniach!

 

Co autorom w głowie siedzi?  to zadanie obejmujące wiele różnych aktywności twórczych dla dzieci i dorosłych, realizowanych w pakietach w małych, stacjonarnych krakowskich księgarniach.

 

Działania obejmują:

 • Cykl warsztatów dla dzieci przedszkolnych: wykorzystanie metod monotypii, szablonu i pieczątki. Idea warsztatów - wprowadzanie nowych form graficznych nie realizowanych w przedszkolach i tworzenie niebanalnych fantazyjnych portretów ulubionych autorów, czy ilustratorów książek. Tegorocznym wiodącym tematem będzie radzenie sobie ze strachem i obawami. 
 • Cykl warsztatów dla dla dzieci szkolnych oraz rodzin - wykorzystanie metod fotomontażu, typograficzno-colage'owych. Idea warsztatów: zapoznanie dzieci czytających z zagadnieniami typografii, twórcza zabawa literą, wykorzystanie recyclingowe gazet. Tegorocznym wiodącym tematem będzie postać i twórczość Stanisława Moniuszki. Warsztaty te będą jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom Roku Stanisława Moniuszki. 
 • Herstoryczne warsztaty inspirowane książką pt.: "Poczet królowych polskich". Główny cel warsztatów to poznanie historii polskich władczyń, utrwalenie poznanych postaci poprzez własnoręczne stworzenie figurek królowych mieszkających na Wawelu. 
 • Warsztaty nowohuckie - wykorzystanie metody leporello do stworzenia książki o Nowej Hucie, jej historii, lokalnych zwyczajach, architekturze, ważnych miejscach i osobach związanych z Nową Hutą. 
 • Warsztaty wierszowania dla dzieci - spotkania autorskie dla zerówkowiczów z poetą dziecięcym.
 • Warsztaty autorskie dla dzieci znanych krakowskich ilustratorów.

 

Celowość działania:

 • W świecie wielkich korporacji i masowych sieciówek, promocja małych, lokalnych księgarni zaprojektowanych z ogromną dbałością i prowadzonych przez osoby wykwalifikowane i kochające literaturę, jest jak najbardziej potrzebne i właściwe. Księgarnie, aby utrzymać się, muszą wykazywać dużą aktywność i pomysłowość, by przetrwać warunki współczesnego rynku i konkurencję dyktowaną przez korporacje. Zadanie Co autorom w głowach siedzi? jest przemyślaną formą aktywacji różnych środowisk i grup wiekowych w miejscach funkcjonowania lokalnych księgarni na mapie Krakowa. Od kilku lat w naszym mieście, noszącym miano Miasta Literatury UNESCO, obserwujemy smutną tendencję likwidowania księgarni. Niepokojące są również ogólnopolskie badania informujące o stałym spadku czytelnictwa, w tym niestety również wśród najmłodszych. Dlatego każda forma promocji tych, coraz bardziej unikatowych miejsc, wszelkie metody wsparcia, działania na rzecz tych instytucji są wskazane, a pakiet aktywności zadania Co autorom w głowach siedzi? na pewno przyczyni się do ich rozwoju i promocji.
 • Potrzeba aktywowania do twórczego działania i edukacja nie tylko w zakresie promocji czytelnictwa, ale również edukacji artystycznej, poprzez wprowadzanie nowych metod pracy (monotypia, typografia, collage) dla grup dzieci. Motywacja rodzin do wspólnego artystycznego wysiłku, spędzania wolnego czasu wokół tematu książki i zachęcanie do wspólnego czytania.

 

Zadaniem Co autorom w głowach siedzi? proponujemy:

 • Wsparcie działalności kulturalnej w księgarniach, szczególnie dla najmłodszych i ich rodzin.
 • Wspierania rozwoju sektora kreatywnego związanego z literaturą, wpisanego w program Kraków Miasto Literatury UNESCO.
 • Podtrzymywania zainteresowań czytelniczych i zachęcanie do korzystania ze stacjonarnych księgarni, kluczowych dla podejmowania decyzji o zakupie nowości wydawniczych.
 • Aktywacja lokalnych grup społecznych (szkoły, przedszkola, rodziny) do artystycznego działania, poszerzanie twórczych i literackich horyzontów.
 • Promocja księgarń stacjonarnych poprzez zapoznanie osób z dzielnicy (dzieci z rodzicami) z księgarnią i osobami ją tworzącymi.

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Kontakt

ul. Węgierska 8/3

30-531 Kraków

fundacja.burza.mozgow@gmail.com

tel.: 570 366 740

Polub Fundację Burza Mózgów na Facebooku!

Będziesz na bieżąco z naszymi akcjami i projektami.