Co autorom w głowie siedzi? to zadanie obejmujące wiele różnych aktywności twórczych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, realizowanych w pakietach w kameralnych krakowskich księgarniach stacjonarnych.
Działania obejmują:
- Cykl warsztatów dla dzieci przedszkolnych: wykorzystanie metod monotypii, szablonu i pieczątki. Idea warsztatów: wprowadzanie nowych form graficznych nierealizowanych w placówkach oświatowych i tworzenie niebanalnych, fantazyjnych portretów ulubionych autorów i ilustratorów książek.
- Cykl warsztatów dla dzieci szkolnych oraz rodzin: wykorzystanie metod graficznych t.j. fotomontaż, kolaż, typografia. Idea warsztatów: zapoznanie uczestników z zagadnieniami typografii i twórcza zabawa literą i znakiem graficznym.
- Herstoryczne warsztaty inspirowane książką "Poczet królowych polskich". Główny cel warsztatów to poznanie historii polskich władczyń, ich popularyzacja, utrwalenie wiedzy poprzez własnoręczne tworzenie lalek polskich królowych.
- Warsztaty nowohuckie z wykorzystaniem metody leporello do stworzenia książki o Nowej Hucie, jej historii, lokalnych zwyczajach, architekturze, ważnych miejscach i osobach z nią związanych.
- Warsztaty wierszowania: spotkania autorskie dla zerówkowiczów z poetą.
- Warsztaty autorskie znanych krakowskich ilustratorów.
W zadaniu Co autorom w głowach siedzi? proponujemy:
- Wsparcie działalności kulturalnej w księgarniach.
- Wspierania rozwoju sektora kreatywnego związanego z literaturą, wpisanego w program Kraków Miasto Literatury UNESCO.
- Podtrzymywania zainteresowań czytelniczych i zachęcanie do korzystania ze stacjonarnych księgarni.
- Aktywacja lokalnych grup społecznych (szkoły, przedszkola, rodziny) do artystycznego działania, poszerzanie twórczych i literackich horyzontów.
- Promocja księgarń stacjonarnych poprzez zapoznanie osób z najbliższego otoczenia z księgarnią i osobami ją tworzącymi.