W ramach Bądź Kulturalny! autorskie warsztaty i zajęcia artystyczne poprowadzą:

pisarze/ilustratorzy/artyści

Do współpracy zaprosimy kilkunastu artystów, którzy poprowadzą dla Was warsztaty, spotkania i zajęcia. 

Anna Kaszuba-Dębska

Polska artystka, malarka, graficzka, ilustratorka książek dla dzieci
i młodzieży. Pisarka i biografistka. Reżyserka filmów animowanych
i reklam. Znana z instalacji artystycznych w przestrzeniach miejskich, w tym między innymi: Projekt Szpilki i Projekt Emeryty. Mieszka i tworzy w Krakowie. Współzałożycielka Fundacji Burza Mózgów. Recenzentka literatury dziecięco-młodzieżowej. Inicjatorka i animatorka warsztatów artystycznych oraz literackich. Dwukrotna stypendystka Twórczego Miasta Krakowa w dziedzinie plastyka i literatura oraz dwukrotnie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatura.

Aleksandra Fabia

Absolwentka edytorstwa na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiowała też filologię turecką. Pasjonuje się książką dziecięcą. Najchętniej maluje gwaszem, rysuje, wycina i tworzy kolaże. Swoje pierwsze cztery książki obrazkowe wydała w Stambule, gdzie po studiach pracowała w redakcji brytyjskiego czasopisma branżowego. Na polskim rynku debiutuje książką „Przedszkole imienia Barbary Wiewiórki”. Mieszka w Krakowie. 

Katarzyna Vanevska

Doktor nauk społecznych, dziennikarka, autorka książek dla najmłodszych czytelników w wydawnictwie AWM, ale przede wszystkim – „bliźniacza mama”.

Pasjonatka pracy z dziećmi, organizatorka warsztatów literackich dla dzieci w kraju i za granicą, i to ze spotkań z nimi czerpie inspiracje dla swojej twórczości. 

W swojej twórczości literackiej stara się łączyć naukę z zabawą. Zapalona orędowniczka ruchu „Budząca się szkoła”.

Robert Trojanowski

Rysownik z 30-letnim doświadczeniem. Debiutował w 1989 w Świecie Młodych. Ilustrował m. in. dla Przekroju, Newsweeka, Rzeczpospolitej i Sztandaru Młodych. Autor 16 książek dla dzieci i dorosłych, takich jak Książka pod tytułem, czy Zrób sobie komiks. W 2019 roku premierę miała jego najnowsza książka – Odkryj swoją planetę. Prowadzi warsztaty (nie tylko) komiksowe dla dzieci i młodzieży, które mają na celu walczyć z nudą, odwracać uwagę od urządzeń elektronicznych, wydobyć z dzieci dobre emocje i obudzić radość tworzenia i kreatywnego myślenia – także u rodziców! Oprócz działalności ilustratorskiej i wydawniczej udziela się w radiu i teatrze jako autor wyróżnianych i nagradzanych słuchowisk oraz tekstów.

Rafał Szłapa

Rocznik 1976, absolwent ASP w Krakowie. Z wykształcenia Artysta grafik, a także technik druku sitowego. Twórca Ilustracji książkowych i prasowych, projektów do gier komputerowych, planszowych i karcianych oraz okładek książek. Przez lata związany z reklamą. Twórca sporej ilości krótkich komiksów publikowanych między innymi w Nowej FantastycePrzekrojuGazecie WyborczejEchu miasta, Bluszczu oraz wielu innych. Autor komiksów historycznych: 2 albumy do serii o olimpijczykach, album o  Papieżu Janie Pawle II oraz zwycięski short Sierpniowa Niobe, w pierwszej edycji konkursu na komiks o Powstaniu warszawskim, który znalazł się także w podręczniku do szkoły podstawowej. Prywatnie szczęśliwy mąż Joanny i jeszcze szczęśliwszy tata Malwiny oraz małego Konrada.

Dominika Wojtylak

Rysuje, maluje, fotografuje, ilustruje, a także bez umiaru czyta. Zarówno książki jak i obrazy traktuje jak podróże, w które coraz częściej zabiera dzieci i dorosłych, prowadząc warsztaty. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej Zielnik fantastyczny to seria ilustracji inspirowanych twórczością katalońskiej poetki Mercè Rodoreda.

fot. Marcin Wróbel

Marcin Bruchnalski

Urodzony w 1958 roku w Krakowie. Oboje jego rodzice byli grafikami. Odkąd pamięta kochał rysowanie, jednak postanowił złamać rodzinne tradycje i został lekarzem. Po dwóch latach pracy w szpitalu postanowił poświęcić się rysowaniu. Cztery lata później w 1993 otrzymał dyplom Akademii Sztuk Pięknych. Przez rok był asystentem w pracowni plakatu. Obecnie pracuje jako ilustrator współpracując z wieloma wydawnictwami - głównie w Polsce, również w USA, Anglii i Niemczech. W 1999 roku ilustrowana przez niego książka Małgorzaty Strzałkowskiej Rym Cym Cym... została nagrodzona przez Ibby. Stale współpracuje z czasopismem Świerszczyk. Kocha swoją pracę i wierzy że najlepsze ilustracje wciąż są przed nim. Jest ojcem trójki dzieci. Jeździ na rowerze i pływa.

Urszula Palusińska

Urodzona w 1984 r. Twórczyni filmów animowanych i ilustratorka.  Książka Majn Alef Bejs z jej ilustracjami zdobyła prestiżową BolognaRagazzi Award w kategorii non fiction, srebro w konkursie European Design Awards i wyróżnienia na biennale ilustracji ILUSTRARTE w Lizbonie. Jej pierwsza w pełni autorska książka Brzuchem do góry otrzymała tytuł Graficznej książki roku 2017 polskiej sekcji IBBY oraz zdobyła Bochui International Children's Literature Award w kategorii książki obrazkowej.

Magdalena Kilarska

Po ukończeniu Wydziału Form Przemysłowych w Krakowie, obroniła tytuł magistra dyplomem z ilustracji na katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie teraz współprowadzi zajęcia z rysunku, kompozycji i malarstwa. Na codzień tworzy dwuosobowy zespół projektowy ale Draka i zajmuje się ilustracją oraz projektowaniem akcydensów. Od niedawna jest również autorką książki Bagażnik czyli rzecz o pakowaniu wydanej z Wydawnictwem Ezop. Poza godzinami pracy uwielbia nieprzepisowane gotowanie oraz fotografię analogową.

Zuzanna Kardyś

Absolwentka Wzornictwa oraz Art&Design. Od 7 lat z zamiłowaniem szafuje się, tworząc dekoracje, plakaty, materiały promocyjne i charakteryzacje na różnorodne eventy szafowe.

Z zawodu grafik, z zamiłowania sfx & Makeup geek.

Łukasz Dębski

Autor licznych książek dla dzieci i kilku dla dorosłych. Zwycięzca ogólnopolskiego konkursu na opowiadanie przez Politykę pt. Pisz do Pilcha. Publikował m.in. w Misiu i Guardianie.
Od 2014 r. prezes Fundacji Burza Mózgów zajmującej się promocją literatury, czytelnictwa i sztuk wizualnych. Współautor i realizator Festiwalu Literatury dla Dzieci, największej tego typu imprezy
w Europie. Właściciel Cafe Szafe, manager kultury, prozaik, scenarzysta. Stypendysta Twórczego Miasta Krakowa w dziedzinie literatura.

Partnerzy projektu

w działaniach z zakresu edukacji kulturalnej wspierają nas:

Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli

Nowohuckie Centrum Kultury

Księgarnia Pod Globusem

Księgarnia De Revolutionibus. Books & Café

Atykwariat Abecadło

Główna Księgarnia Naukowa

Klubokawiarnia Cafe Szafe

LoveKraków - portal informacyjny

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

Kontakt

ul. Węgierska 8/3

30-531 Kraków

fundacja.burza.mozgow@gmail.com

tel.: 570 366 740

 

PROSIMY WSPIERAJ NASZĄ MISJĘ I PRZEKAŻ DAROWIZNĘ / TWOJA WPŁATA POMOŻE NAM DZIAŁAĆ DALEJ NA RZECZ EDUKACJI KULTURALNEJ!

Numer konta (mBank):  65 1140 2004 0000 3502 7562 3963

W tytule przelewu prosimy o wpisanie: Darowizna na cele statutowe

Polub Fundację Burza Mózgów na Facebooku!

Bądź na bieżąco z naszymi akcjami i projektami.