W ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanego w 2023 w dziedzinie Literatura pisarce i malarce Annie Kaszuba-Dębskiej powstaje nowa książka.
Autorka biografii tym razem chce napisać powieść opartą o własne doświadczenia i wątki związane z historią rodzinną regionu Zachodniej Małopolski. Zakłada stworzenie powieści z wielowątkową chronologiczną fabułą opartą o wydarzenia historyczne, poświęconą kilku pokoleniom. Ramy czasowe obejmują wojny napoleońskie aż po czasy współczesne. Miejsca akcji to Wilno, Paryż, Warszawa, Kraków i miejscowość Bukowno, położona na styku granic trzech zaborów, z tradycjami wydobycia srebra, galmanu, rud cynku i ołowiu. W książce pojawią się znane postacie jak np. młody dróżnik kolejowy na stacji w Bukownie Władysław Reymont piszący wówczas „Komediantkę” i „Fermenty”. Pojawią się wątki powstania styczniowego, formowania jednostki hallerczyków, czołgistów Renault FT-17 z 1917 roku. Pojawi się również historia pioniera polskiej animacji Leszka Lorka, założyciela pierwszego studia filmów animowanych w Bielsku Białej, twórcy Bolka i Lolka, oraz historia malarki Ecole de Paris, Marii Płonowskiej.
Anna Kaszuba-Dębska
dr Anna Kaszuba-Dębska – malarka i pisarka, autorka filmów animowanych, ilustratorka i graficzka. Autorka instalacji artystycznych w przestrzeniach miejskich, takich jak Projekt Szpilki oraz Emeryty. Swoje prace wystawiała w Polsce i zagranicą, m.in. w Chicago, Norymberdze i Tajpej. Autorka biografii: „Kobiety i Schulz”, „Bruno. Epoka genialna” nominowanej do Nagrody Angelus oraz biografii „Przybyszewska / Pająkówna Głuchy krzyk” nagrodzonej nagrodą literacką KMLU Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Autorka książki „Poczet królowych polskich” z namalowanymi przez siebie portretami polskich królowych. Wielkoformatowe obrazy na podstawie tej książki prezentowane były w Krakowie i w Gdańsku, a w formie murali pojawiły się również w Niepołomicach.
Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.