Biblioteka Przedszkolaka

Biblioteka Przedszkolaka to kampania społeczna, która w sposób kreatywny i atrakcyjny dla młodych czytelników wypracowuje nawyk czytania oraz rozmowy o książkach. Projekt ma również służyć jako inspiracja oraz pomoc pedagogom w pogłębianiu kompetencji metodycznych. 

Każda placówka biorąca udział w projekcie otrzymuje minibibliotekę – kufer zawierający 10 atrakcyjnych wizualnie książek – znaleźć tam można zarówno klasyczne dzieła, jak również nowości wydawnicze:

Trzy tomy poezji polskiej:

  • Pan Maluśkiewicz i wieloryb; Julian Tuwim, il. Bohdan Butenko, wyd. Dwie Siostry,
  • Wierszyki domowe; Michał Rusinek, il. Joanna Rusinek, wyd. Znak,
  • Wierszownik z podróży dookoła świata; Łukasz Dębski, il. Anna Kaszuba Dębska, Fundacja Burza Mózgów.

Współczesną prozę polską:

  • Gębolud; Roksana Jędrzejewska-Wróbel, il. Agnieszka Żelewska, wyd. Bajka,
  • Pan Kuleczka; Wojciech Widłak, il. Elżbieta Wasiuczyńska, wyd. Media Rodzina,
  • A niech to gęś kopnie; Marta Guśniowska, il. Robert Romanowicz, wyd. Tashka,
  • Dżok. Legenda o psiej wierności; Barbara Gawryluk, il. Iwona Cała, wyd. Literatura.

Wprowadzenie w świat non-fiction:

  • Podwodny świat. Opowieść o Jacques’a Cousteau; Jennifer Berne, il. Eric Puybaret, wyd. Tekturka

Klasykę światową dla najmłodszych:

  • Opowieści z Doliny Muminków. Na podstawie opowiadań Tove Jansson; Alex Haridi, Cecilia Davidson, Filippa Widlund, wyd. HarperCollins Polska (HarperKids),
  • Gruffalo; Julia Donaldson, il. Axel Scheffler, wyd. Tekturka.

W celu połączenia lektury z zabawą do biblioteczki dołączone zostały karty pracy (25 kompletów) w formacie A3, teczki do ich przechowywania, pacynki babci i dziadka, papierowe okulary do słuchania, informator dla nauczyciela, dyplomy oraz naklejka na drzwi dla przedszkola.

W każdej placówce projekt rozpoczyna się spotkaniem inauguracyjnym, którego gościem jest autor lub ilustrator. Odbywają się wtedy warsztaty typograficzne oraz wspólne czytanie wybranej z kufra książki. W ciągu kolejnych trzech miesięcy nauczyciele samodzielnie organizują 9 spotkań warsztatowo-czytankowych, każde skupiające się na kolejnej pozycji.

Na przełomie ostatnich czterech edycji współpracowaliśmy z czterystoma przedszkolami publicznymi i niepublicznymi. W tym roku od kampanii dołączyły 93 placówki z województwa pomorskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, podkarpackiego oraz powiatu krakowskiego. Projekt skierowany jest do najstarszej grupy przedszkolnej, a udział w nim jest bezpłatny.

Pomysłodawcą i realizatorem kampanii jest Fundacja Burza Mózgów. Kampania Biblioteka Przedszkolaka wpisuje się w misję Fundacji, czyli działania na rzecz rozwoju i promocji czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Dodatkowo Fundacja prowadzi szereg działań edukacyjnych, które mają na celu budowanie postawy świadomych, ciekawych świata odbiorców.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Województwa Podkarpackiego, Podlaskiego, Pomorskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Zachodniopomorskiego oraz Powiatu Krakowskiego.