22.06.2023 roku miało miejsce uroczyste odsłonięcie kolejnego królewskiego muralu. Zdobi on Szkołę Podstawową im. św. Jadwigi Królowej Polski w Podłężu, a widnieje na nim patronka owej szkoły – królowa Jadwiga Andegaweńska. Za projekt muralu odpowiada Anna Kaszuba-Dębska, a za jego wykonanie – Olaf Cirut.

Królowa Jadwiga Andegaweńska

Jadwiga przyszła na świat między 3 października 1373 a 18 lutego 1374 roku w Budzie, zmarła zaś 17 lipca 1399 roku w Krakowie. Pochodziła z dynastii Andegawenów. Córka Elżbiety Bośniaczki i Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski. Jadwiga była pierwszą kobietą koronowaną na króla Polski, została również uznana za świętą kościoła katolickiego.

Jej pełny tytuł brzmiał: Jadwiga z Bożej łaski królowa Polski, a także pani i dziedziczka ziem krakowskiej, sandomierskiej, sieradzkiej, łęczyckiej, kujawskiej i pomorskiej. Po ślubie z Władysławem Jagiełłą tytułowano ją: królowa Polski oraz najwyższa księżna Litwy i dziedziczka Rusi.

Jadwiga odebrała solidne wykształcenie: znała pięć języków obcych, chętnie czytała, lubiła też sztukę i muzykę. Dzieciństwo spędziła na zamku w Budzie.

Po śmierci ojca spośród córek na przyszłą królową Polski wyznaczono Jadwigę. 12 października 1384 roku najmłodsza córka Ludwika przybyła do Krakowa, gdzie cztery dni później została koronowana. Mimo jej młodego wieku nie powołano regenta, który w jej imieniu sprawowałby władzę. Zdaniem kronikarza Jana Długosza, decyzja ta wynikała z jej rozwagi i świadomości podejmowanych działań.

Ślub Jadwigi z z księciem litewskim Władysławem Jagiełłą miał na celu zacieśnienie sojuszu polsko-litewskiego. Do ceremonii doszło 18 lutego 1386 roku w katedrze wawelskiej. Samego Władysława Jagiełłę koronowano 4 marca tego samego roku.

Małżeństwo doczekało się tylko jednej córki – Elżbiety Bonifacji – która jednak zmarła na kilkanaście dni po narodzinach w 1399 roku. Cztery dni po jej śmierci zmarła również królowa Jadwiga, najprawdopodobniej wskutek gorączki połogowej.

Zeskanujcie kod QR i posłuchajcie historii życia Jadwigi Andegaweńskiej

Więcej o muralach zrealizowanych przez Fundację Burza Mózgów możecie przeczytać TUTAJ. O królowych więcej informacji można znaleźć na stronie LOVEKRÓLOWE.