W tym roku kolejny budynek Niepołomic został wzbogacony o królewski mural. Na ścianie w centrum miasta namalowaliśmy postać królowej Bony Sforzy. Autorką projektu muralu jest Anna Kaszuba-Dębska. Na ścianę przeniósł go Olaf Cirut.

Dziękujemy Marcie Makowskiej za nieocenioną pomoc, Bogdanowi Śmigielskiemu za nieodpłatne oddanie ściany, Państwu Halinie i Włodzimierzowi Cieślom za użyczenie ogrodu oraz firmie MARSEN za wypożyczenie rusztowania.

 

Królowa Bona Sforza

 

Bona Sforza d’Aragona przyszła na świat 2 lutego 1494 r. w Vigevano, zmarła 19 listopada 1557 r. w Bari. Królowa Polski i wielka księżna litewska. Druga żona Zygmunta Starego. Matka Zygmunta Augusta i Anny Jagiellonki.

Jej pełny tytuł brzmiał: Bona, z Bożej łaski królowa Polski, wielka księżna Litwy, księżna Bari i Rossano, pani Rusi, Prus, Mazowsza itd.

Bona odebrała solidne wykształcenie. Znała się na literaturze, geografii, historii, prawie i administracji. Nauczono ją także gospodarności. Była biegła w sztuce wypowiedzi, potrafiła przekonać innych do swojej racji. Potrafiła jeździć konno i polować.

W związku ze słabnącymi wpływami politycznymi rodziny, Izabela Aragońska rozpoczęła starania o jak najkorzystniejsze wydanie córki za mąż. Ostatecznie Bonę zaręczono z królem Polski Zygmuntem Starym.

Ślub odbył się 18 kwietnia 1518 r. w Krakowie. Bona otrzymała też wtedy polską koronę.

Zygmuntowi Staremu dała liczne potomstwo: syna Zygmunta Augusta oraz cztery córki Izabelę, Zofię, Annę, Katarzynę.

Jako że młoda Włoszka należała do kobiet ambitnych, szybko rozpoczęła budowanie własnego stronnictwa politycznego. Umiejętnie wpływała na męża i obsadzała urzędy swoimi poplecznikami. Z czasem papież Leon X powierzył je pieczę nad częścią stanowisk kościelnych. Zarzucano jej przekupstwa, sprzedaż stanowisk, intrygi, a nawet trucicielstwo.

Zeskanujcie kod QR i posłuchajcie historii życia Bony Sforzy. 

W ubiegłym roku w Niepołomicach powstał mural z wizerunkiem króla Polski Anny Jagiellonki, córki Bony Sforzy. Projekt, który przedstawia Annę Jagiellonkę, inspirowany jest obrazem olejnym królowej. Jest jednym z 25 obrazów-wizerunków polskich władczyń. Powstały one na potrzeby ilustracji do książki Poczet królowych polskich (Wydawnictwo ZNAK). Ich oryginały mierzą 100 cm/200 cm. Namalowała je w 2018 r. Anna Kaszuba-Dębska. Więcej o realizacji pierwszego królewskiego muralu możecie przeczytać TUTAJ.

Zeskanujcie kod QR i posłuchajcie historii życia Anny Jagiellonki.

Więcej informacji o królowej Bonie Sforzy i królowej Annie Jagiellonce znajdziecie na stronie LOVEKRÓLOWE. Poznacie tam również wizerunki innych polskich władczyń.