Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego

5 grudnia w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbyła się uroczysta gala, w trakcie której przyznana została nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego. Statuetka z podobizną kultowego psa stworzonego przez Ludwika Jerzego Kerna wraz z czekiem na 20 tys. złotych każdego roku trafiają do autorów najlepszej polskiej książki (wydanej w roku ubiegłym). Celem całego wydarzenia jest promowanie literatury i rodzimych twórców.

O nagrodę walczyło pięć książek:

  • Zuzanna Kisielewska, Agata Dudek i Małgorzata Nowak, „Nolens volens czyli Chcąc nie chcąc. Prawie 100 sentencji łacińskich i kilka greckich”, Wydawnictwo Druganoga,
  • Katarzyna Ryrych, „Lato na Rodos”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia,
  • Marcin Szczygielski, „Oczy Michaliny”, Instytut Wydawniczy Latarnik,
  • Dorota Gellner i Marcin Minor, „Ściskam w pasie, kontrabasie”, Wydawnictwo Bajka
  • Justyna Bednarek i Daniel de Latour, „Zielone Piórko Zbigniewa. Skarpetki Kontratakują!”, Poradnia K Wydawnictwo.

Nagroda wręczana jest od 2016 roku w trakcie finałowej gali Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie, a jej fundatorem jest KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. W trakcie tegorocznej edycji festiwalu po raz pierwszy przyznano Nagrodę Publiczności Festiwalu – dzieci uczestniczące w spotkaniach i warsztatach mogły oddać głos na swojego faworyta. 

Obydwie nagrody otrzymali Justyna Bednarek i Daniel de Latour za Zielone Piórko Zbigniewa. Skarpetki Kontratakują!. Gratulujemy!

Gali towarzyszył również koncert zespołu Czereśnie, których piosenki, takie jak Dinozaur, Witamy czy Język zwierząt każdego porwały do tańca.