Festiwal Literatury dla Dzieci

Polub Festiwal Literatury dla Dzieci na FacebookuBądź na bieżąco z naszymi wydarzeniami.

Uczmy dzieci miłości do literatury. Każdego roku szykujemy dla uczestników festiwalu, tych młodszych
i tych nieco starszych, program pełen literackich wrażeń. Przeżycia niepowtarzalne i zapadające w pamięć to nasza wizytówka. Niesieni falą licznych wyrazów sympatii, rok w rok zakasamy rękawy, mobilizujemy najgłębiej skrywane pokłady kreatywności i zapraszamy Was na wydarzenia festiwalowe.

Cel jest jeden, za to doniosły: wychować pokolenie świadomych i aktywnych czytelników. Inspirować do sięgania po lektury ciekawe, ważne i wartościowe, po nowości oraz nieco zapomnianą klasykę literatury dziecięcej.

Festiwal Literatury dla Dzieci tradycyjnie już odbywa się w Gdańsku i Krakowie, przeważnie na przełomie maja i czerwca lub września i października. Dodatkowo Festiwal odbywał się również w Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. 

Każdego roku Festiwalowi towarzyszy wybór najlepszej książki dla dzieci wydanej w roku ubiegłym. Burzliwe obrady jury zaczynają się wczesną wiosną, by podczas gali finałowej Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie każdy mógł poznać ten jeden jedyny tytuł – KSIĄŻKĘ ROKU! Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego ufundowana jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

 

Sztuka w ekran stuka / Rozwój kompetencji odbiorców i kadr

Sztuka w ekran stuka! to zespół różnorakich, interaktywnych aktywności online skupionych wokół nowego portalu o charakterze edukacji kulturalnej, którego celem jest upowszechnianie kultury w sieci, zwiększenie zainteresowania edukacją kulturalną dorosłych i kadr kultury na rzecz dzieci i młodzieży, rozwijanie kompetencji cyfrowych odbiorców kultury i kadr kultury. Zadanie realizowane w
sieci, ma rozwijać przestrzeń do dzielenia się zasobami kulturalnymi oraz oferuje nowe, kreatywne narzędzia cyfrowe do interdyscyplinarnej edukacji kulturalnej.

 

Strategicznie zadanie podzielone jest na 3 komponenty, by służyć 3 grupom interesariuszy:

1. Kadrom Kultury,

2. Twórcom,

3. Dzieciom i młodzieży.

 

Kadry Kultury (bibliotekarze, animatorzy, nauczyciele) zyskują szeroką paletę wiedzy i narzędzi dostępnych online. Twórcy otrzymują przestrzeń do autoprezentacji i autopromocji. Młodzież i dzieci otrzymują pakiet aktywizujących kulturalnych wydarzeń.

 

Biblioteka Przedszkolaka

Napisz do nas: biblioteka.przedszkolaka@gmail.com

Biblioteka Przedszkolaka to całoroczny program czytania generacyjnego z udziałem seniorów, w tym babć i dziadków, połączony z zakładaniem minibibliotek w przedszkolach. Celem kampanii jest stworzenie modelu łatwych do realizacji warsztatów czytelniczych oraz podniesienie kompetencji w zakresie edukacji literackiej pracowników i pedagogów. Akcja jest pierwszą tego rodzaju kompleksową próbą zmiany i kształtowania nawyków czytelniczych wśród przedszkolaków (przedszkola to jedyne placówki w całym cyklu edukacji w większości nieposiadające regularnych bibliotek). Dotychczas w projekcie wzięło udział 300 publicznych i niepublicznych placówek oświatowych. Każda z nich otrzymała w prezencie kuferek z 10 sztandarowymi pozycjami współczesnej literatury dla dzieci wokół których odbywać się będą spotkania czytankowe i warsztaty.

 

Lista placówek oświatowych, które włączyły się w kampanię:

POBIERZ

 

Love Królowe

Działania w ramach projektu #lovekrolowe zaczęły się od pracy malarskiej. Anna Kaszuba-Dębska namalowała 25 olejnych portretów, które były odpowiedzią na stworzony wieki temu Poczet królów i książąt polskich autorstwa Jana Matejki. Obrazy polskich władczyń posłużyły za ilustracje do książki dla dzieci i młodzieży pt. Poczet królowych polskich, która nakładem Wydawnictwa Znak ukazała się w 2018 r. Anna Kaszyba-Dębska opisała w niej charyzmatyczne kobiety, ich odwagę i niezłomność. 

W ramach działań wokół projektu #lovekrolowe Fundacja organizuje warsztaty lalkarskie oraz wielkoformatowe warsztaty malarskie dla dzieci i młodzieży. Królewskie obrazy były również prezentowane na wystawach: pod Zamkiem Królewskim na Wawelu, w Centrum św. Jana w Gdańsku, w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Wystawie towarzyszą plansze zawierające krótką historię każdej królowej oraz kody QR. Po ich zeskanowaniu można wsłuchać się w opowieści polskich władczyń i bliżej poznać ich losy. 

Szczegółowo o projekcie przeczytacie na dedykowanej mu stronie: www.lovekrolowe.pl. Znajdziecie tam między innymi portrety, biogramy i podcasty o 25 kobietach, które rządziły Polską. 

 

PREZENTACJA I OFERTA ORGANIZACJI WYSTAW - POBIERZ

 

 

Kontakt

ul. Węgierska 8/3

30-531 Kraków

fundacja.burza.mozgow@gmail.com

tel.: 570 366 740

 

PROSIMY WSPIERAJ NASZĄ MISJĘ I PRZEKAŻ DAROWIZNĘ / TWOJA WPŁATA POMOŻE NAM DZIAŁAĆ DALEJ NA RZECZ EDUKACJI KULTURALNEJ!

Numer konta (mBank):  65 1140 2004 0000 3502 7562 3963

W tytule przelewu prosimy o wpisanie: Darowizna na cele statutowe

Polub Fundację Burza Mózgów na Facebooku!

Bądź na bieżąco z naszymi akcjami i projektami.