O kampanii

Pszczoły czułe czułki to małopolska kampania społeczna promująca ekologię i bioróżnorodność. Kampania połączona jest z zakładaniem kwietnych rabat w przedszkolach i szkołach, edukacyjnymi warsztatami plastycznymi dla dzieci oraz kreatywnymi wystawami w przestrzeniach szkolnych i przedszkolnych.

Celem kampanii jest organizacja wartościowych i nowoczesnych warsztatów o tematyce ekologicznej, poszerzanie wiedzy na temat znaczenia owadów zapylających w ekosystemie oraz stworzenie przyjaznej przestrzeni wokół placówek.

Akcja w interdyscyplinarny sposób poszerza wiedzę młodego pokolenia na temat ochrony środowiska, w tym owadów zapylających, promuje pszczelarstwo jako jedną z form tradycyjnego rolnictwa oraz utrwala dobre praktyki pro-ekologiczne.

Kto może wziąć udział w kampanii:

Kampania stworzona jest z myślą o przedszkolach i szkołach działających na terenie województwa małopolskiego. Udział w kampanii jest bezpłatny. Placówki oświatowe nie ponoszą żadnych kosztów związanych z udziałem w projekcie. Wszystkie materiały przekazane przez Fundację Burza Mózgów są bezpłatne i w dniu przekazania stają się własnością placówek oświatowych.  

 

BRAK MIEJSC --- lista placówek objętych kampanią pęka w szwach

Co składa się na kampanię Pszczoły czułe czułki:

Każda placówka biorąca udział w kampanii otrzyma:

  • warsztaty leporello oraz warsztaty z przygotowania hoteli dla pszczół. W każdej placówce odbędą się 2 zajęcia prowadzone przez artystę;
  • nasadzenia roślin – nasi pracownicy w wyznaczonym przez szkołę miejscu zorganizują kwietne rabaty, które uatrakcyjnią przestrzeń wokół szkoły. Każda placówka otrzyma od 60 do 100 roślin wraz z plakietkami i podpisami. Rośliny zostaną posadzone przez naszych pracowników;
  • wystawę edukacyjną – od 10 do 12 plansz poświęconych życiu i znaczeniu pszczół w ekosystemie;
  • artbooki dla dzieci – zeszyty prac z kreatywnymi zadaniami i kolorowankami do wykorzystania w czasie lekcji lub zabrania do domów. 

Pobierz prezentację dotyczącą szczegółów projektu:

Wystawa Pszczoły czułe czułki

Wystawa Pszczoły czułe czułki to 10 plansz edukacyjnych, które w kompleksowy sposób prezentują życie pszczół, ich znaczenie w ekosystemie oraz potrzebę ochrony. Wystawa została opracowana z myślą o dzieciach w wieku szkolnym i wczesnoszkolnym. Powstała aby upowszechniać wiedzę przyrodniczą i w ciekawy sposób zachęcać do poznawania otaczającego nas świata.

Wystawę można wydrukować i wyeksponować w szkołach, bibliotekach, czy instytucjach kultury. Zachęcamy również do pobierania wystawy i wykorzystania jej w czasie lekcji przyrody, warsztatów o tematyce ekologicznej, czy zamieszczania jej na Państwa stronach www.

Wystawa przygotowana została przygotowana w dwóch wersjach: do druku - format pdf, plik ze spadami w rozmiarze B2 oraz do wyświetlania - pliki w formacie pdf, w proporcjach 16:9.

Wystawa została wzbogacona o kody QR, po ich zeskanowaniu można wysłychać podcastów PSZCZELE WIEŚCI, które opracował i udostepnił Jakub Jaroński (podczast Radio Warroza). W podcastach wystąpuje razem z Frankiem. Całość nagrań znajdziecie na stronie RADIA WARROZA lub klikając TUTAJ.

Zapraszamy do pobrania bezpłatnej wystawy oraz wykorzystywania jej w Państwa działaniach!
 

Informacja o bezpłatnym użytkowaniu:

Fundacja Burza Mózgów udziela użytkownikom wystawy Pszczoły czułe czułki niewyłącznej, nieograniczonej czasowo i terytorialnie, nieodpłatnej licencji do użytkowania Wystawy w
zakresie: utrwalania i zwielokrotniania wystawy techniką drukarską; rozpowszechniania publicznie wystawy.
Użytkownicy nie mogą naruszać integralności wystawy, a więc samodzielnie, bez konsultacji z Fundacją Burza Mózgów dokonywać zmian w planszach wystawowych. Użytkowanie wystawy nie może naruszać praw osób trzecich. Materiały na podstawie licencji: CC BY-NC-ND.

Sprawdź jakie rośliny zostaną posadzone w ramach kampanii:

Tabliczki z podpisami roślin:

Arbook / kreatywny zeszyt zadań dla dzieci

Artbook Pszczoły czułe czułki, który możecie pobrać poniżej, powstał, aby przybliżyć nieocenioną rolę pszczół w życiu naszej planety oraz zachęcić dużych i małych do dbania o jej ekosystem. Czeka tu na Was szereg kreatywnych zadań: od krzyżówki, po rebus, aż do wykreślanki. Nie brakuje ćwiczeń dla miłośników kredek, flamastrów i farb oraz miejsca na własną kreację.
Jesteście głodni wiedzy? Chcecie dowiedzieć się, jak powstaje miód? Zastanawiacie się co to znaczy Apis mellifera? Ciekawi Was, do czego służy mleczko pszczele i w jaki sposób jedna pszczela królowa zarządza wielkim ulem? Oto 24 karty artbooka, które kipią wiedzą i czekają tylko, aż podejmiecie się ich rozwiązania.

Niech ten artbook rozbudza zamiłowanie do przyrody i zachęca do poznawania pszczelich zwyczajów. Wierzymy, że nasze wspólne działania pomogą chronić te ważne i pożyteczne owady. Życzymy udanej i kreatywnej zabawy.

RADIO WARROZA

Swoją wiedzą w zakresie pszczelarstwa wspiera nas Jakub Jaroński. Hobbysta, opiekun pszczół samotnych, miłośnik przyrody i owadów społecznych oraz pszczelarz. Zapraszamy do wysłuchania podcastu Radio Warroza, który tworzy Pan Jakub. Są to rozmowy o pszczelarstwie, które powstały z myślą o edukacji dzieci, młodzieży i dorosłych. Seria podcastów dedykowana młodszym słuchaczom nosi nazwę PSZCZELE WIEŚCI. Znajdziecie ją TUTAJ.

Strona RADIA WARROZA pełna jest informacji o pszczołach, pszczelarstwie, pszczelnictwie, entomologii. Nagrania podcastów opracowywane są w formie wywiadów, słuchowisk i debat. Wystąpują w nich również eksperci, w tym biolodzy, entomolodzy, ekolodzy.

Polecane linki:

Dodatkowe informacje o pszczelich zwyczajach, ciekawostki na temat życia w ulu, informacje dla początkujących pszczelarzy i smakoszy miodu znajdziecie na poniższych stronach internetowych. Zachęcamy do zgłębiania wiedzy na temat znaczenia owadów w ekosystemie oraz dbania o przyrodę w swojej najbliższej okolicy. Czytajcie i odkrywajcie niesamowite, przyrodnicze fakty!

 

Polski Związek Pszczelarski / kompendium wiedzy na temat pszczelarstwa

Stowarzyszenie Pszczelarstwa Naturalnego / inicjatywa 6 osób poświęcona walce o dobry los pszczoły miodnej

Portal Pszczelarski / źródło wiedzy i ciekawostek o pszczołach, wydarzeniach pszczelarskich i nie tylko

Pasieka 24 / archiwalne i bieżące wydania pisma Pasieka

Greenpeace Polska / przydatne informacje dotyczące ochrony pszczół, scenariusze lekcji

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Zdjęcia pochodzą z: Wrzos pospolity - Obraz _Alicja_ z Pixabay, Jaskry - Obraz Couleur z Pixabay, Budleja Dawida - Obraz Edyta1973 z Pixabay, Bergenia sercowata - Obraz Hans Braxmeier z Pixabay, Bodziszek - Obraz Mabel Amber, who will one day z Pixabay, Lawenda - Obraz Hans Braxmeier z Pixabay, Liatry - Obraz Angela C z Pixabay, Jeżówka - Obraz _Alicja_ z Pixabay, Dalia - Obraz _Alicja_ z Pixabay, Rudbekia błyskotliwa - Obraz MrGajowy3 z Pixabay, Miodunka - Obraz Katja Aust z Pixabay, Szałwia - Obraz Lukáš Jančička z Pixabay, Mikołajek - Obraz Wolfgang Claussen z Pixabay, Tawuły - Obraz Jürgen Köditz z Pixabay, Macierzanka - licencja Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International. Autor: Joanna Boisse, Tojeść ogrodowa - Obraz 24199 z Pixabay, Floksy - Obraz Couleur z Pixabay, Złocień - Obraz utroja0 z Pixabay, Łubin trwały - Obraz Terri Paju z Pixabay, Fiołek wonny- Obraz Couleur z Pixabay, Ubiorek wiecznie zielony - Obraz Frauke Riether z Pixabay, Dzielżan jesienny - Obraz Edyta1973 z Pixabay, Kłosowiec - licencja Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported. Autor: Magnus Manske, Lebiodka pospolita - Obraz Hans Linde z Pixabay, Werbena krzaczasta - Obraz Nancy Buron z Pixabay, Przegorzan węgierski - Obraz Das Geringelte z Pixabay, Ślazówka turyngska -  licencja Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.5. Autor: Udo Schröter, Krwawnica pospolita - Obraz WikimediaImages z Pixabay.

 

Kontakt

ul. Węgierska 8/3

30-531 Kraków

fundacja.burza.mozgow@gmail.com

tel.: 570 366 740

 

PROSIMY WSPIERAJ NASZĄ MISJĘ I PRZEKAŻ DAROWIZNĘ / TWOJA WPŁATA POMOŻE NAM DZIAŁAĆ DALEJ NA RZECZ EDUKACJI KULTURALNEJ!

Numer konta (mBank):  65 1140 2004 0000 3502 7562 3963

W tytule przelewu prosimy o wpisanie: Darowizna na cele statutowe

Polub Fundację Burza Mózgów na Facebooku!

Bądź na bieżąco z naszymi akcjami i projektami.