O kampanii Biblioteka Przedszkolaka coraz głośniej.

Mówią o nas w Radiu Opole!

10.08.2018

 

Zapraszamy do wysłuchania meteriału na stronie:

radio.opole.pl

 

Już od września kampania Biblioteka Przedszkolaka ruszy w całą Polskę. Animatorzy prowadzący warsztaty inaugurujące kampanię w przedszkolach odwiedzą każde województwo, w tym Opolszczyznę. Kuferki pełne książek i inspirujących materiałów warsztatowych trafią do blisko 50 przedszkoli w Polsce. Dzięki temu dzieci poznają nowe, współczesne i wartościowe książki. 

 

Wiosenna edycja kampanii czytelniczej Biblioteka Przedszkolaka.

Dogrywka już jesienią!

22.06.2018

 

Zapraszamy do współpracy i na stronę projektu Biblioteka Przedszkolaka

www.bibliotekaprzedszkolaka.pl

 

Zakończyła się pierwsza edycja kampanii Biblioteka Przedszkolaka w Krakowie, w której wzięło udział blisko 1 600 dzieci z ponad 60 przedszkoli samorządowych. Do rąk przedszkolaków trafiły setki starannie wybranych książek w tym współczesna proza, poezja polska, książki non fiction oraz klasyka światowa.
W ramach projektu każde przedszkole otrzymało kuferek wypełniony książkami, kartami prac, kreatywnymi materiałami dla dzieci oraz nauczycieli. W kuferku znalazły się między innymi: albumowe wydanie wierszy dla dzieci Ludwika Jerzego Kerna, kolorowe, barwnie ilustrowane opowiadania Pan Kuleczka Wojciecha Widłaka, czy klasyka literatury światowej Tam, gdzie żyją dzikie stwory Maurice'a Sendaka.

Wokół każdej z książek na przestrzeni roku zostaną zrealizowane zajęcia plastyczno-typograficzne i czytania generacyjne, a warsztaty inaugurujące w każdym z przedszkoli poprowadzi autorka i ilustratorka jednej
z książek — Anna Kaszuba-Dębska, która opracowała metodycznie warsztatową część kampanii. Każde przedszkole przeprowadza 10 warsztatów dla grupy biorącej udział w projekcie, w czasie ich trwania dzieci przygotowywały własną, spersonalizowaną książkę.  

Jednym z celów kampanii jest promowanie czytania generacyjnego dlatego też, do jego realizacji zaproszono babcie i dziadków przedszkolaków. To przede wszystkim oni zachęcali najmłodszych do wspólnego czytania oraz działań twórczych. Projekt Biblioteka Przedszkolaka kontynuowany będzie po wakacjach w pozostałych krakowskich przedszkolach. Jego organizatorem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, Miasto Kraków i Kraków Miasto Literatury UNESCO, a pomysłodawcą i realizatorem Fundacja Burza Mózgów. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Kraków.

 

 

I… wystartowała!

Za nami pierwszy tydzień realizacji kampanii

czytelniczej Biblioteka Przedszkolaka.

30.03.2018

 

Zapraszamy do współpracy i na stronę projektu Biblioteka Przedszkolaka

www.bibliotekaprzedszkolaka.pl

 

I… wystartowała! Za nami pierwszy tydzień realizacji kampanii czytelniczej Biblioteka Przedszkolaka.

 

Biblioteka Przedszkolaka to całoroczny program czytania generacyjnego z udziałem babć i dziadków połączony z zakładaniem minibibliotek w przedszkolach. Celem kampanii jest stworzenie modelu łatwych do realizacji warsztatów czytelniczych oraz podniesienie kompetencji w zakresie edukacji literackiej pracowników i pedagogów. Akcja jest pierwszą tego rodzaju kompleksową próbą zmiany i kształtowania nawyków czytelniczych wśród przedszkolaków (przedszkola to jedyne placówki w całym cyklu edukacji w większości nieposiadające regularnych bibliotek). W projekcie docelowo udział weźmie 120 publicznych, samorządowych przedszkoli krakowskich. Każde z nich dostanie w prezencie kuferek z 10 sztandarowymi pozycjami współczesnej literatury dla dzieci wokół których odbywać się będą spotkania czytankowe i warsztaty.

 

Poezja:

Kern. Wiersze dla dzieci Ludwika Jerzego Kerna (Wydawnictwo Wytwórnia),

Wierszyki domowe Michała Rusinka (Wydawnictwo ZNAK emotikon),

Pan Maluśkiewicz i wieloryb Juliana Tuwima (Wydawnictwo Dwie Siostry),

 

Współczesna proza polska:

Pan Kuleczka Wojciecha Widłaka (Wydawnictwo Media Rodzina),

Tyranozaur i traktorzystki Tiny Oziewicz (Wydawnictwo Czerwony Konik),

Praktyczny pan Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel (Wydawnictwo Bajka),

 

Wprowadzenie do świata non fiction:

Skok na smog Doroty Majkowskiej-Szajer i Anny Kaszuby-Dębskiej (Wydawnictwo ZNAK emotikon),

Działka dziadka działkowicza Katarzyny Boguckiej (Wydawnictwo Widnokrąg),

 

Klasyka światowa:

Kto pocieszy Maciupka Tove Jansson (Wydawnictwo Nasza Księgarnia)

Tam, gdzie żyją dzikie stwory Maurice'a Sendaka (Wydawnictwo Dwie Siostry).

 

 

Pomysłodawcą i realizatorem kampanii jest Fundacja Burza Mózgów. Organizatorem w Krakowie jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Pilotażowe spotkania w ramach Biblioteki Przedszkolaka odbyły się w roku 2017 w 10 przedszkolach w Poznaniu dzięki wsparciu merytorycznemu i finansowemu Instytutu Książki.

 

 

Adres

Kontakt

ul. Węgierska 8/3

30-531 Kraków

fundacja.burza.mozgow@gmail.com

tel.: 570 366 740

Polub Fundację Burza Mózgów na Facebooku!

Będziesz na bieżąco z naszymi akcjami i projektami.