Aktualności

Królewski mural w Niepołomicach

Zrealizowany w Niepołomicach mural to efekt współpracy pomiędzy Urzędem Miasta, Fundacją Burza Mózgów a prywatnym właścicielem ściany Januszem Pichórem. Do powstania murala przyczynili się również sponsorzy: firma MARSEN oraz firma PORR S.A. Mural zrealizowany został w ramach projektu Bądź Kulturalny! Kreacja w formach ekspresji twórczej. Działania indywidualno-zespołowe rozwijające kapitał społeczny. 

 

Autorką projektu jest Anna Kaszuba-Dęsbska, krakowska artystka, malarka, ilustratorka i pisarka. Projekt na ścianę przeniósł oraz namalował Olaf Cirut, malarz i projektant. Prace nad muralem zakończono w listopadzie 2020. 

Projekt, który przedstawia Annę Jagiellonkę, inspirowany jest obrazem olejnym królowej. Jest jednym z 25 obrazów-wizerunków polskich władczyń. Powstały one na potrzeby ilustracji do książki Poczet królowych polskich (Wydawnictwo ZNAK). Ich oryginały mierzą 100 cm/200 cm. Namalowała je w 2018 r. Anna Kaszuba-Dębska.

Obok muralu zamieszczono tablicę wraz z krótką notka historyczną na temat królowej oraz kodem QR. Po jego zeskananowaniu można odsłuchać opowieści Anny Jagiellonki. 

 

Mural przedstawiający Annę Jagiellonkę powstał w centrum Niepołomic, na budynku znajdujących się naprzeciw Izby Regionalnej, w sąsiedztwie Zamku Królewskiego.

 

Pod naszym patronatem

Z przyjemnością informujemy, że na rynku polskim pojawia się nowa pozycja: OTWÓRZ OCZY NA DŹWIĘK Z BUGIM, którą Fundacja objęła swoim patrnatem. 

BUGI POWSTAŁ DLA DZIECI I Z UDZIAŁEM DZIECI

To zeszyt kreatywny dla dzieci w wieku 4-7 lat zawierający zaskakujące zadania do wspólnej
lub samodzielnej pracy twórczej.

Dzięki nim dziecko pozna bogactwo świata nauki i sztuki, uwrażliwi się na przyrodę, ekologię, na własne i cudze emocje. Doświadczy, że zdobywanie wiedzy jest frajdą, a tworzenie źródłem przyjemności. Bo w odpowiedniej atmosferze każde dziecko ma giętki umysł
i każde jest artystą.

Więcej o zeszycie:
http://chcerobiemam.pl/bugi/zeszyty-kreatywne/

Na tym nie kończy się oferat wydawcy Chcę Robię Mam. Proponują również MOBILNE BUGILABSY,
czyli warsztaty organizowane w placówkach, oraz DOMÓWKI – darmowe materiały do pobrania. Bo Bugi to coś więcej. To symbol podejścia ‒ do dziecka, jego rozwoju, współpracy z nim. Wydawca stawia na szacunek, uważność na emocje, elastyczność myślenia, nieszablonowość, doświadczanie przez działanie. To podejście chce promować poprzez swoją ofertę.


„Skąd wziął się Bugi? Z życia – towarzyszymy dzieciom w edukacji oraz zabawie zawodowo i prywatnie, jako rodzice. Koncepcję Bugiego opracowała Ania Chyckowska, następnie zaprosiła do współpracy Martynę Skrednów oraz Grzegorza Polańskiego. Potem dołączyli praktycy – dorośli i dzieci, którzy recenzowali, testowali, opiniowali przygotowane materiały. Połączyliśmy doświadczenia, by stworzyć dla dzieciaków i opiekunów wciągający świat. Niech złapią bakcyla bugowania!”

Zapraszamy na: http://chcerobiemam.pl/bugi/

Razem z nami BĄDŹ KULTURALNY!

Co wyróżnia projekt Bądź Kulturalny? Gdzie będzie realizowany? Kto poprowadzi warsztaty i jaka będzie grupa docelowa? 

Bądź Kulturalny! Kreacja w formach ekspresji twórczej. Działania indywidualno-zespołowe rozwijające kapitał społeczny. Projekt składa się z szerokiego pakietu działań indywidualno-zespołowych. Wspiera realizację podstawy programowej kształcenia w zakresie plastyki. Stymuluje kreatywność przez wdrożenie narzędzi do prowadzenia autorskich zajęć, aktywizujących twórczo uczestników wydarzeń. Korzystać będziemy z szerokiej palety warsztatowej od malarstwa, przez grafikę, formy przestrzenne, design.

Czyli w skrócie - Bądź Kulturalny! to warsztaty, happeningi i prezentacje artystyczne. Wszystkie te działania realizowane będą zarówno w placówkach oświatowych, jak i instytucjach kultury (galerie, biblioteki, księgarnie). Zadanie wspiera idee popularyzowania kultury i sztuki, inspirując się dziełami artystów współczesnych i dawnych.

Działania Bądź Kulturalny! adresowane są do dzieci, młodzieży oraz kadr kultury: nauczycieli, pracowników bibliotek, muzeów. A bardziej szczegółowo? 

 

Dla dzieci i młodzieży przygotowaliśmy szeroką paletę warsztatową: 
- warsztaty w szkołach i przedszkolach z dziedziny grafiki (typografia, pieczątka, monotypia)
- malarskie happeningi plenerowe (murale malowane na boiskach szkolnych)
- spotkania z artystami dla grup szkolnych
- warsztaty designu z projektowania leporello w księgarniach kameralnych i antykwariatach dla grup szkolnych i przedszkolnych
- warsztaty kolażu i fotomontażu dla wszystkich klas wiekowych w szkołach i przedszkolach
- warsztaty lalkarskie w szkołach i przedszkolach
- tworzenie sznurkowych galerii sztuki w przestrzeniach szkolnych i przedszkolnych

Dla kadr kultury zadanie proponuje:
- warsztaty kreatywne przekazujące umiejętności artystyczne od profesjonalnych artystów z dziedziny typografii, grafiki monotypii, malarstwa, kolażu, fotomontażu, projektowania graficznego
- pakiet tematycznych narzędzi do przeprowadzenia własnych lekcji warsztatowych, materiały udostępnione online (scenariusze, pomoce artystyczne, instruktażowe lekcje online)
- kontakt z artystami, malarzami, ilustratorami, grafikami, muralistami oraz z ich dziełami

 

Do zobaczenia na warsztatach!

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

Kontakt

ul. Węgierska 8/3

30-531 Kraków

fundacja.burza.mozgow@gmail.com

tel.: 570 366 740

 

PROSIMY WSPIERAJ NASZĄ MISJĘ I PRZEKAŻ DAROWIZNĘ / TWOJA WPŁATA POMOŻE NAM DZIAŁAĆ DALEJ NA RZECZ EDUKACJI KULTURALNEJ!

Numer konta (mBank):  65 1140 2004 0000 3502 7562 3963

W tytule przelewu prosimy o wpisanie: Darowizna na cele statutowe

Polub Fundację Burza Mózgów na Facebooku!

Bądź na bieżąco z naszymi akcjami i projektami.